LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ukraina: Rusia ka hedhur në erë digën Nova Kakhovka në rajonin Kherson

2023-06-06 07:39:00, Kosova & Bota CNA

Ukraina: Rusia ka hedhur në erë digën Nova Kakhovka në

Komanda Operative Jugore e Ukrainës ka raportuar të martën në mëngjes se forcat ruse kanë hedhur në erë digën në hidrocentralin Nova Kakhovka duke shkaktuar potencialisht shkatërrim rreth qytetit Kherson.

Autoritetet ushtarake ukrainase denoncuan herët të martën hedhjen në erë nga forcat ruse të digës Kakhovka në lumin Dnipro teksa ajo rrjedh nëpër provincën Kherson në jug të Ukrainës, duke detyruar evakuimin emergjent të banorëve të zonës së prekur.

"Ushtria ruse ka kryer një tjetër sulm terrorist. Ata kanë hedhur në erë digën Kakhovka," tha Oleksandr Prokudin, kreu i Administratës Ushtarake të provincës Kherson, në një adresë video drejtuar popullatës lokale. Komanda jugore e ushtrisë ukrainase, ndërkohë, ka shkruar se po vendos "shkatërrimin, shpejtësinë dhe vëllimin" e përmbytjes së shkaktuar nga shpërthimi.

Kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, Andriy Yermak, raportoi se presidenti i vendit, Volodymir Zelenskyy, kishte mbledhur një Këshill urgjent të Sigurisë Kombëtare./ CNA.al

Lajmet e fundit nga