LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusia: Kemi penguar një sulm të madh nga Ukraina

2023-06-05 08:17:00, Kosova & Bota CNA

Rusia: Kemi penguar një sulm të madh nga Ukraina

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se ka penguar një ofensivë të madhe ukrainase në Donetsk, duke pretenduar se ka vrarë 250 trupa dhe ka shkatërruar automjete të blinduara.

Videoja e asaj që Rusia thotë se beteja duket se tregon automjete ushtarake që janë nën zjarr të fortë në fusha.

Por nuk ka pasur asnjë koment nga Kievi dhe pretendimi i Rusisë nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.

Një kundërofensivë ukrainase është pritur gjatë, por Kievi thotë se nuk do të paralajmërojë paraprakisht për fillimin e saj.

Dhe është e paqartë nëse sulmet e supozuara tregojnë se ofensiva e re për të rimarrë tokën ukrainase nga forcat ruse ka filluar seriozisht.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se Ukraina kishte nisur "ofensivën në shkallë të gjerë" në rajonin e Donetsk të dielën duke përdorur gjashtë batalione të mekanizuara dhe dy batalione tankesh.

Ai pretendonte se ukrainasit u përpoqën të depërtonin mbrojtjen ruse në atë që Kievi e shihte si pjesën më të cenueshme të vijës së frontit, por se "nuk i arriti detyrat e tij, nuk pati sukses".

Moska pretendoi se Ukraina kishte humbur 250 trupa si dhe 16 tanke.

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm prej muajsh. Por ajo ka kërkuar sa më shumë kohë të jetë e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Zyrtarët në Kiev kanë paralajmëruar kundër spekulimeve publike mbi ofensivën, duke thënë se ajo mund të ndihmojë armikun./ CNA.al

Lajmet e fundit nga