LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rising energy costs/ Germany, 200 billion euro coping fund

2022-09-29 17:00:37, Kosova & Bota CNA

Rising energy costs/ Germany, 200 billion euro coping fund

Germany said on Thursday it will invest 200 billion euros to protect households and businesses from rising energy costs in the wake of Russia's invasion of Ukraine.

"The German government will do everything to keep prices down," said Chancellor Olaf Scholz.

He announced that the package includes setting a price ceiling for gas and a plan to remove windfall profits from energy companies, which have been hit hard by rising gas prices.

Fondi prej 200 miliardë eurosh, sipas Scholzit, është krijuar për t'u siguruar që Gjermania mund të përballet me pasojat e rritjes së çmimeve "këtë vit, vitin e ardhshëm dhe atë pas tij".

Gjermania, e cila ka qenë shumë e varur nga importet e lëndëve fosile djegëse nga Rusia për të plotësuar nevojat e saj energjetike, është vënë nën stres pasi furnizimet nga Moska po pakësohen.

Njoftimi i së enjtes u bë pasi inflacioni u rrit në nivelin më të lartë në 70 vjetët e fundit, në 10 për qind në shtator, i nxitur nga rritja e çmimeve të energjisë.

"Ne e gjejmë veten në një luftë energjetike mbi mirëqenien dhe lirinë", tha ministri gjerman i Financave, Christian Lindner.

Vendosja e kufirit për çmimin e gazit duhet të mbulojë "të paktën një pjesë" të gazit të përdorur nga familjet dhe bizneset, duke "ruajtur thirrjen për të reduktuar përdorimin e gazit" gjatë dimrit, pasi furnizimet janë të kufizuara, tha qeveria në një deklaratë.

Në të njëjtën kohë, qeveria do të punojë për të kufizuar çmimin e energjisë elektrike për konsumatorët, duke hequr fitimet e marra nga kompanitë energjetike që kanë përfituar nga rritja e çmimeve të gazit, por që nuk përdorin burimin e energjisë për të prodhuar energji.

Njoftimi pasoi vendimin vendimin e Qeverisë gjermane për ta shtetëzuar kompaninë më të madhe importuese të gazit në vend, Uniper.

Gjermania ka thënë gjithashtu se ka në plan të mbajë në funksion dy centralet bërthamore edhe në çerekun e parë të vitit 2023, për të mbështetur rrjetin elektrik.

Germany had planned to shut down all nuclear power plants at the end of this year, but the war in Ukraine has raised concerns that the country will have to use all its energy sources to get through the winter.

The West has punished Russia with harsh sanctions because of the war started in Ukraine.

As a result, Russia has reduced the amount of gas it delivers to Europe, raising concerns about a tough winter.

Before the outbreak of the war, the European Union provided Russia with 40 percent of the gas it uses in a year./ REL

Lajmet e fundit nga