LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrests in Montenegro on suspicion of spying for Russian services

2022-09-29 14:55:41, Kosova & Bota CNA

Arrests in Montenegro on suspicion of spying for Russian services

The Minister of Foreign Affairs of Montenegro, Ranko Krivokapic, has stated on Thursday that the state authorities are making the biggest arrest of suspected Russian spies in Montenegro.

According to him, dozens of people have been arrested in Podgorica and the action is still ongoing.

He said that considering the size of the state of Montenegro, this is one of the largest arrest actions in NATO countries.

Sipas informacioneve jozyrtare të Radios Evropa e Lirë, në aksionin e Agjencisë për Siguri Kombëtare, si dhe Prokurorisë Speciale të shtetit, në mesin e të arrestuarve ka edhe shtetas malazezë, përfshirë edhe një zyrtar të administratës shtetërore, si dhe disa shtetas rusë.

Kryeministri në largim i Malit të Zi, Dritan Abazoviç, e ka mirëpritur veprimin e Prokurorisë Speciale të Shtetit, duke thënë se “bëhet fjalë për një aksion ndërkombëtar”.

Sipas tij, ai po realizohet me partnerët e Malit të Zi dhe ka për qëllim “ruajtjen e interesave kombëtare”.

Më herët gjatë ditës është bërë e ditur se bastistjet kanë nisur me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Shtetit, nën dyshimet për veprën penale të spiunazhit.

Lajmi është konfirmuat për Radion Evropa e Lirë nga prokurori special i këtij vendi, Vukas Radonjiç.

“Me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Shtetit dhe me urdhër të Gjykatës së Lartë në Podgoricë, policia po kontrollon banesat dhe hapësirat e tjera të disa qytetarëve, për shkak të dyshimit të bazuar se janë kryer veprat penale: krijim i organizatës kriminale dhe spiunazh. Deri më tash nuk është arrestuar askush”, ka thënë Radonjiç.

Kujtojmë se Agjencia për Siguri Kombëtare ka njoftuar më parë, jozyrtarisht, se shërbimet ruse kanë qenë mbrapa një sulmi të fuqishëm kibernetik që ka çaktivizuar infrastrukturën shtetërore të teknologjisë informative, në fund të gushtit të këtij viti.

Pasojat e sakta të këtij sulmi nuk dihen ende.

Kryeministri Abazoviç nuk e pati konfirmuar këtë informacion atëbotë.

Ekspertët nga Byroja Federale e Hetimeve të SHBA (FBI) janë angazhuar për t’i ndihmuar Malit të Zi në hetimin e sulmeve kibernetike.

Diplomatic relations between Montenegro and Russia have deteriorated since 2014, when Podgorica supported European Union sanctions imposed on Moscow over its annexation of the Ukrainian peninsula of Crimea.

Montenegro has joined Western sanctions against Moscow and because of Russia's war in Ukraine, which began on February 24 of this year.

Russia has responded, declaring Montenegro an "unfriendly state".

In the last six months, official Podgorica has expelled six Russian diplomats for, as it has been said, activities that contravene the Vienna Convention on Diplomatic Relations./REL

Lajmet e fundit nga