LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Russian gas pipeline explosions / Finland closely monitors its waters

2022-09-28 22:30:00, Kosova & Bota CNA
Russian gas pipeline explosions / Finland closely monitors its waters
Illustrative photo

Finland is closely monitoring its territorial waters following the explosions of two underwater Russian gas pipelines, Prime Minister Sanna Marin said on Wednesday.

Marin told reporters that Finland, which shares the European Union's longest land border with Russia, considers the explosions "serious news" and "extremely worrying".

The pipelines were built by Russia and European partners.

The European Union said on September 28 that it believes that the leaks in two underwater Russian gas pipelines that occurred this week are "no coincidence" but there are indications that they are "deliberate acts.

"Autoritetet finlandeze dhe qeveria po e vëzhgojnë nga afër situatën. Ne po e monitorojmë situatën në zonën ekonomike finlandeze dhe në ujërat tona territoriale", tha Marin.

Ministri i Mbrojtjes, Antti Kaikkonen, tha se Finlanda nuk ka parë rritje të aktivitetit ushtarak në afërsi të saj ditët e fundit, por sipas tij, vendi mbanë kontakte të ngushta me fqinjët nordikë dhe aleatët e NATO-s për të shkëmbyer informacione.

Këto deklarata vijnë pasi sizmologët nga Suedia dhe Danimarka thanë se kanë regjistruar shpërthime të fuqishme në zonat afër ku ka pasur rrjedhje nga tubacionet e Rrjedhës Veriore në Detin Baltik. Policia suedeze ka nisur hetim për një sabotim të mundshëm.

Leaks in Russian pipelines have raised fears of a growing energy crisis as Western countries cut off Russian energy supplies following Moscow's invasion of Ukraine.

Moscow had cut gas supplies to Europe through the Nord Stream 1 pipeline. Meanwhile, in August it cut off all supplies from the pipeline, saying Western sanctions had caused technical problems.

The Nord Stream 2 gas pipeline is complete, but Germany abandoned the plan to make this pipeline operational, a few days before Russia launched its invasion of Ukraine on February 24./rel

Lajmet e fundit nga