LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The first European woman to command the International Space Station

2022-09-28 19:18:00, Kosova & Bota CNA
The first European woman to command the International Space Station
Illustrative photo

Samantha Cristoforetti of Italy became the first European woman to command the International Space Station (ISS) on Wednesday, during a ceremony broadcast live from space.

The outgoing commander, Russian cosmonaut Oleg Artemyev, took the opportunity to make a rare space reference to the war in Ukraine, saying that "despite the storms on the ground, our international cooperation continues".

During a relaxed ceremony, Artemyev handed Cristoforetti a golden key, symbolizing that she is the new commander of the ISS until it returns to Earth on October 10.

Cristoforetti, një astronaute 45-vjeçare e Agjencisë Evropiane të Hapësirës dhe ish-pilote e forcave ajrore italiane, mbërriti për turneun e saj të dytë në ISS në prill.

Ajo mban rekordin për qëndrimin më të gjatë në hapësirë nga një grua, pasi kaloi 199 ditë në orbitë në vitin 2014 dhe 2015.

Ajo është gruaja e pestë - dhe gruaja e parë jo amerikane - që bëhet komandante që nga krijimi i këtij funksioni në vitin 2000.

Stacioni Hapësinor, prej kohësh një simbol i lidhjeve më të ngushta të pas Luftës së Ftohtë midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, ka qenë në një pozitë të vështirë që kur Moska pushtoi Ukrainën në shkurt.

Jehona e luftës në hapësirë

Artemyev vlerësoi punën e të 10 njerëzve në bordin e Stacionit Hapësinor - katër amerikanë, pesë rusë dhe Cristoforetti.

Ai tha se e sheh ISS-në si "një vazhdimësi të programit Apollo-Soyuz", misioni i parë hapësinor ndërkombëtar me ekuipazh i kryer së bashku nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik në vitin 1975, në mes të Luftës së Ftohtë.

Kjo ishte një kohë "kur marrëdhëniet midis vendeve nuk ishin gjithashtu të thjeshta, kur kishte njerëz që gjetën rrugën që të çon drejt paqes dhe mënyrën se si lufta përfundon kudo", tha Artemyev, duke mos përmendur Ukrainën me emër.

Cristoforetti vlerësoi punën e kolegëve të saj, duke thënë se ata të gjithë përbëjnë "një pjesë të vogël të ekipit gjigant në tokë" që menaxhon operacionet e Stacionit Hapësinor.

Komandanti është përgjegjës për të gjitha detyrat e kryera nga anëtarët e ekuipazhit në bordin e Stacionit Hapësinor, i cili orbiton më shumë se 400 kilometra (248 milje) mbi tokë.

During an emergency, the commander has the authority to make decisions without waiting for instructions from ground control.

In the event of a fire, depressurization or detection of a toxic atmosphere - the three defined emergency scenarios - it is up to the commander to ensure that the lives of the crew are saved first.

French astronaut Thomas Pesquet, who served as commander of the ISS, said last year that "it's like being on a boat - on board there is only the master after God

The decision on who will become commander is made jointly by the five space agencies involved in the station: NASA, Russia's Roscosmos, Europe's ESA, Canada's CSA and Japan's JAXA.

Lajmet e fundit nga