LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Riots for the death of the 22-year-old/ The daughter of the former Iranian president is arrested

2022-09-28 21:02:00, Kosova & Bota CNA
Riots for the death of the 22-year-old/ The daughter of the former Iranian
Faezeh Hashemi

Just days after expressing support for the protests in Iran, Faezeh Hashemi, the daughter of former president Akbar Hashemi Rafsanjani, was arrested in the Iranian capital on unknown charges. The Tasnim news agency, which is affiliated with the Islamic Revolutionary Guard Corps, reported on September 27 that Hashemi was arrested by security forces in eastern Tehran for "inciting riots. Before his arrest, Hashemi had said authorities were referring to protests that have shaken the Islamic Republic in the last 12 days as "riots" and "uprisings", with the aim of suppressing them.

“Ajo që [autoritetet] duan të përcjellin është se këto nuk janë protesta, janë trazira, por në fakt janë protesta”, tha Hashemi në një audio regjistrim të siguruar nga Shërbimi Iranian i REL-it, Hashemi tha se shumica e protestuesve janë të rinj, të cilët kanë kërkuar të drejta në lidhje me “çështjen e hixhabit dhe pikëpamjen e talibanëve për çështjet e grave dhe ato sociale”.

“Kjo tregon se të rinjtë tanë duan një të ardhme, duan të kenë një jetë. Ata nuk po përpiqen të rrëzojnë regjimin, megjithëse mund të shkojë në këtë mënyrë”, shtoi ajo.

Ajo ka vdekur teksa ka qenë në mbajtje të Policisë për Moral, e cila ka ndalur gruan me arsyetimin se nuk e ka vendosur si duhet mbulesën në kokë.

Officials have said that Amini died of a heart attack, but her family, and some human rights groups, have rejected these assumptions, saying that she was in good health. According to them, the woman was beaten while in custody. In some posts on social networks, the family members of the people killed in the protests said that the authorities issued them death certificates on the grounds that they had various diseases.

Others have said that the authorities pressured them to bury their family members overnight to hide what happened. In addition to Iran, demonstrators in Germany, Greece, Italy, Spain, Lebanon, Turkey, Canada and the United States gathered in solidarity with the Iranian protesters./REL

Lajmet e fundit nga