LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zyrtare/ Konfirmohet shkaku i vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth

2022-09-29 15:48:00, Kosova & Bota CNA

Zyrtare/ Konfirmohet shkaku i vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth

Rekordi Kombëtar i Skocisë publikoi një ekstrakt zyrtar nga regjistrimi i monarkut të ndjerë në Regjistrin e Vdekjeve - zakonisht i referuar si një certifikatë vdekjeje. 

Vetëm një shkak i vdekjes është dhënë pa asnjë faktor tjetër kontribues. 

Shkaku i vdekjes së mbretëreshës ishte pleqëria, ka zbuluar certifikata e saj e vdekjes.

Ora zyrtare e vdekjes së saj është shënuar si ora 15:10 më 8 shtator 2022 në Kalanë Balmoral në Ballater. Vdekja e saj u regjistrua zyrtarisht në Aberdeenshire më 16 shtator 2022, ka konfirmuar Sekretari i Përgjithshëm për Skocinë Paul Lowe. 

Douglas James Allan Glass shënohet si mjeku i regjistruar mjekësor që vërteton. Princesha Royal Anne është quajtur si "informatorja" dhe do të kishte njoftuar regjistruesin lokal për vdekjen e nënës së saj.

Ajo më parë zbuloi se ishte me nënën e saj në momentet e saj të fundit, ajo tha: "Kam pasur fatin të ndaj 24 orët e fundit të jetës së nënës sime më të dashur".

Mbretëresha u varros më 19 shtator, pas 70 vitesh shërbimi, pasi familja, miqtë dhe kombi i thanë një lamtumire të dashur monarkut të ndjerë. Familja e saj eci pas arkivolit të saj gjatë gjithë ditës së gjatë të funeralit dhe varrimit të saj. Mijëra, duke përfshirë udhëheqës të shteteve anembanë globit, udhëtuan për në Londër për t'i dhënë lamtumirën e fundit monarkut./CNA.al

Zyrtare/ Konfirmohet shkaku i vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth

Lajmet e fundit nga