LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

He left the father of 5 girls dead on the spot/ 20-year-old woman shocks: He was teasing the cat

2022-09-30 21:00:00, Kosova & Bota CNA
He left the father of 5 girls dead on the spot/ 20-year-old woman shocks: He was
Illustrative photo

A California woman has been charged with the hit-and-run death of a man after she accused him of trying to run over a cat in the street, authorities said Wednesday.

Hannah Star Esser, 20, was charged with murdering Victor Anthony Luis, 43, and is being held on $1 million bail, the Orange County District Attorney's office said in a statement.

Esser was driving in the Cypress community Sunday night when he confronted Luis and accused him of trying to run over a cat, authorities said.

Ajo dhe Luis dolën të dy nga automjetet e tyre dhe u grindën që Esser e regjistroi, thanë autoritetet.

Më pas Esser u kthye në makinën e saj, u kthye, u nis drejt Luisit dhe e goditi atë, thanë autoritetet. Ai u shpall i vdekur në vendngjarje.

"Ky veprim tregoi një shpërfillje të plotë për jetën njerëzore," tha në deklaratë Prokurori i Qarkut Todd Spitzer.

Luis, baba i pesë vajzave, priste nipin e tij të parë këtë vjeshtë. Ai u vra para ndërtesës së tij të banesës dhe "vdiq në krahët e vëllait të tij të vetëm", ??tha një deklaratë e lëshuar në emër të familjes së tij të mërkurën.

“Ky akt i pakuptimtë dhune i ka rrëmbyer botës një dritë të ndritshme që nuk do të harrohet kurrë”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se një fushatë GoFundMe është krijuar nga motra e tij për të paguar funeralin e tij.

Esser was arrested Sunday and had an initial court appearance Tuesday, court records show. She is scheduled to be arraigned on October 13. An email message was sent to defense attorney Michael Morrison seeking comment.

Kimberly Edds, a spokeswoman for the district attorney's office, said it was not immediately clear whether a cat was actually involved. The crime is still being investigated, she said./ CNA.al Source: AP

Lajmet e fundit nga