LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Guterres: Annexation of Ukrainian regions by Russia, dangerous escalation

2022-09-29 22:03:30, Kosova & Bota CNA
Guterres: Annexation of Ukrainian regions by Russia, dangerous escalation
The Secretary General of the United Nations, Antonio Guterres, during his speech at the UN headquarters in New York.

If Russia goes ahead with its plans to annex four regions of Ukraine, it would mark a "dangerous escalation" that would threaten prospects for peace in the region, UN chief Antonio Guterres said on Thursday.

"Any decision to proceed with the annexation of the Ukrainian regions: Luhansk, Donetsk, Kherson and Zaporizhzhia would have no legal value and deserves to be condemned," he told reporters.

Kremlini njoftoi më 29 shtator se do t'i aneksojë formalisht katër rajone të Ukrainës, ku së voni u mbajtën të ashtuquajturat referendume për bashkim me Rusinë.

Zëdhënësi Dmitry Peskov tha se ceremonia e nënshkrimit do të mbahet më 30 shtator.

Në të, sipas tij, do të marrin pjesë presidenti rus, Vladimir Putin, dhe udhëheqësit e instaluar nga Moska të katër rajoneve ukrainase: Luhansk, Donjeck, Herson dhe Zaporizhja.

Zyrtarët pro-rusë të këtyre rajoneve thanë se votuesit e kanë mbështetur me shumicë votash bashkimin me Rusinë.

Por, referendumet e ashtuquajtura u hodhën poshtë nga Ukraina, qeveritë perëndimore dhe Kombet e Bashkuara, duke thënë se ato janë të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

The four regions form an important strip of land between Russia and the Crimean Peninsula, which Moscow illegally annexed from Ukraine in 2014./ REL

Lajmet e fundit nga