LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Classified Information / Karamuço: Who is the "Key", the official who tried to sell state secrets to a foreign diplomat

2022-06-24 20:26:00, Aktualitet CNA
Classified Information / Karamuço: Who is the "Key", the
Ervin Karamuço

A senior government official has attempted to sell information classified as state secrets to a foreign diplomat from "unfriendly" countries.

The story is made known by the annual report of the State Intelligence Service. Invited to the Radar Informatics studio, forensic expert Ervin Karamuço revealed details.

Zyrtari shqiptar identifikohet nga SHISH si “Çelësi” dhe diplomati i huaj si “Rezidenti. Funksionari është kapur në përgjime, ndërsa ngjarja ka ndodhur vitin e kaluar. Karamuço zbulon se zyrtari i kabinetit qeveritar do t’i shiste sekrete shtetërore diplomatit, në këmbim të shkollimit të djalit të tij jashtë.

Sakaq, diplomati është dëbuar nga vendi, ndërsa funksionari është shkarkuar nga detyra, por nuk është arrestuar. Për këtë ngjarje, tha eksperti janë vënë në dijeni Presidenti i Republikës dhe Kryeministri.

“Dyshohet që është një funksionar i lartë që vitin e kaluar që ka komunikuar me një diplomat, kanë pasur shumë kontakte. Ai ka marrë para i është dhënë edhe një bursë nga ai shtet dhe në këmbim të kësaj ka dhënë informata sekrete shtetërore. Pseudonimi  i tij është “çelësi” dhe i huaji është “rezidenti”. Është një histori që është mbajtur sekret.

“Çelësi” është një funksionar i kabineteve të larta qeveritare. Ka marrë para dhe ka çuar djalin në një shkollë jashtë vendit në këmbim të sekreteve shtetërore. “Rezidenti” është i huaji, e ka marrë në restorante jashtë Tirane. I ka qarë hallin, që unë kam vetëm një rrogë, dua të çoj djalin jashtë. Ky i ka thënë do të ndihmoj për djalin. Kanë rënë dakord. Deri këtu mbyllet historia e publikuar nga SHISH. Diplomati është larguar menjëherë dhe është shpallur non grata. Ndërsa zyrtari nuk e ka konsumuar si vepër. Presidenti dhe kryeministri janë në dijeni të kësaj ngjarje që ka ndodhur vitin e kaluar. Ai është lëvizur nga posti, por nuk është arrestuar. Bëhet fjalë për kabinetin e ngushtë”, tha ai.

The expert further adds that we need to learn what is the "key" given in wiretapping. We need to know who the "key" is. This place can not be sold for schooling boy. I want the person who did this to go to jail. SHISH wanted to do it in a group form to increase the vigilance in society. We knew these old. "There will be other attempts and we should not have people who are sold so cheaply," said Karamuço. / CNA.al

Lajmet e fundit nga