LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pence attacks Biden / 'Give up nuclear programs'

2022-06-23 20:32:00, Aktualitet CNA
Pence attacks Biden / 'Give up nuclear programs'
Former US Vice President Mike Pence

Former US Vice President Mike Pence from Albania has called on the Biden administration to withdraw from agreements on nuclear programs with Iran.

Meanwhile, he stressed that the only person responsible for the war in Ukraine is President Vladimir Putin.

Pence points out that going hand in hand with the Iranian regime, opening the pipeline to Russia will lead to other disasters in Afghanistan.

Besimi im na mëson që ne duhet të afinohemi me të mirën dhe të kundërshtojmë të keqen. Si një qytetar amerikan këtu sot ne thërrasim ambasadën Biden që të mbështesë lirinë dhe krijimin e një shteti demokratik në Iran. Ne u bëjmë thirrje që të heqin dorë nga marrëveshja për programet bërthamore me Iranin. Ne nuk do të rinovojmë asnjë marrëveshje të tillë. Paqja është e mundur vetëm përmes forcës.

If Biden lifts the restrictive measures of the Iranian regime, we have a virtual abandonment of Israel, we are in this context. Let me be clear. He is the only person responsible for the war in Ukraine, Vladimir Putin must be held accountable. There is no doubt that going hand in hand with the Iranian regime, opening the pipeline to Russia will lead to more disasters in Afghanistan. We know that weakness leaves room for evil, and evil all over the world speaks to the weaknesses of the current American administration. The American people are strong and stand for freedom. In my country, the people stay with you, to create a democratic Iranian republic ", said Pence./ AE-CNA.al

Lajmet e fundit nga