LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vijon protesta e avokatëve në tre qytete të vendit/ Krah tyre edhe deputetja e PD

2022-06-23 17:32:00, Aktualitet CNA
Vijon protesta e avokatëve në tre qytete të vendit/ Krah tyre
Foto ilustruese

Vijon proptesta e avokatëve për të kundërshtuar hartën e re gjyqësore.

Avokatë të Kurbinit, Lezhës dhe të Krujës u bënë bashkë në bojkotin e seancave gjyqësore gjatë ditës së sotme. Gjykata e Krujës nuk do të ekzistojë më, nëse merret miratimi për hartën dhe qytetarët apo grupet e interesit do t’u shërbehet në gjykatën e shkallës së parë në Tiranë.

Në mbështetje të avokatëve në protestë ishte edhe deputetja e Krujës Andia Ulliri.

"And with the closure of these courts, everything will collapse, because such a city needs its people, it needs to have court cases treated properly, they should not exceed their deadlines," said Ulliri .

In the court of Kruja, lawyers, while protesting, participate only in security measures. The new Judicial Map of the HJC has caused harsh reactions mainly from the bar associations, but also among the critics./ CNA.al

Lajmet e fundit nga