LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fiscal amnesty / Journalist shows "scenario": How crime bosses will legalize money

2022-06-24 19:57:00, Aktualitet CNA
Fiscal amnesty / Journalist shows "scenario": How crime bosses will
Journalist Arsen Rusta

Journalist Arsen Rusta has reacted to the draft law of the Ministry of Finance and Economy "on Fiscal Amnesty", which allows an individual, along with his family, to legalize assets worth up to 2 million euros, without proving the sources how have provided.

Through a status on social networks, Rusta says that this bill favors violators as in the jungle, where the strongest survive.

He describes this initiative as a way to legalize the bosses of crime and corruption and many things that are prohibited by law, but favored by the proxy.

Gazetari thekson se me anë të njerëzve të ndershëm, kriminelët dhe të korruptuarit do të legalizojnë paratë.

“Kur ligji favorizon shkelësit!!!

Është fiks si në xhungël, i forti mbijeton dhe në fermën e derrave disa janë të privilegjuar mes të barabartëve!

Vu, OFL-ja Bektashit dhe autokombanjës

Vu, hetimi pasuror, tatimor e ligji antimafia.

Vu, evazioni!!!

Tani Amnistia.

Personalisht do doja shumë të mos ishte vetëm kaq. Por një "restart". Pse jo viti 0. Nga sot e tutje të gjithë të barabartë para ligjit, jo më privilegje. Teksa lexova projekt ligjin për amnistinë thotë si lejohet këtij e atij. Por çuditërisht vetëm njëherë thotë përfaqësuesit me prokurë!!! Ja një shteg sërish për të legalizuar bosët e krimit, korrupsionit e shumë çka që i ndalon neni x por i favorizon prokura.

X, criminal chooses with a power of attorney to pass the property rights y honest, but not rich individual.

Then after legalization, citizen Y will sell it to X.

How to prevent 5 years of non-transfer of capital to cryptocurrency when the virtual money itself is online. Use it as you want and where you want.

Yes, after you put the money in the bank and a master card attracts them everywhere in the world !!!

So amnesty in itself is not so bad, but see for yourself. "Those that you prohibit as subjects by law are allowed by proxy", writes Rusta./ BA - CNA.al

Lajmet e fundit nga