LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Papa Françesku, letër Kardinalit Simoni/ “Je ikona gëzimplotë e dashurisë së Krishtit”

24 Dhjetor 2023, 17:42, Aktualitet CNA
Papa Françesku, letër Kardinalit Simoni/ “Je ikona
Papa Françesku dhe kardinali shqiptar Ernest Simoni

Papa Françesku i ka dërguar një letër kardinalit Ernest Simoni, në 60-vjetorin e arrestimit të tij nga regjimi komunist në Shqipëri.

Papa falenderon kardinalin për kontrobutin që ai ka dhënë për Kishën, ndërsa e cilëson si një ikonë gëzimplotë të dashurisë së Krishtit.

Papa Françesku e uron për Krishtlindjet dhe thekson se do të lutet për paqen në botë.

“I dashur Vëlla,

Dëshiroj t’ju shpreh afërsinë time shpirtërore me rastin e 60-vjetorit të arrestimit tuaj. Faleminderit për dëshminë, faleminderit për çka bëre e bën për Kishën. Vijon të jesh ikona gëzimplotë e dashurisë së Krishtit, Bariut të Mirë, që flijoi jetën për të gjithë.

Duke ju uruar Krishtlindje të Shenjta, ju jap me gjithë zemër bekimin tim, të cilin e shtrij edhe mbi të gjithë ata të cilët ndajnë me ty këtë çast hiri. Lutuni për mua, ashtu si e edhe unë do të lutem për ju e të dy do të lutemi për paqen në botë.

Vëllazërisht

Françesku”, thuhet në letër./ CNA

Papa Françesku, letër Kardinalit Simoni/ “Je ikona

Lajmet e fundit nga