LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kur do ta hetojë SPAK-u blerjen e 2.2 milionë dollarëve të "Lori Cafesë"?

23 Dhjetor 2022, 09:57, Aktualitet CNA

Kur do ta hetojë SPAK-u blerjen e 2.2 milionë dollarëve të

Koncesioni i inceneratorëve është në duar të drejtësisë dhe konkretisht të Strukturës së Posaçme Kundër Korrupsionit, të cilët kanë përfunduar hetimet për inceneratorin e Elbasanit dhe të Fierit.

Po vijojnë hetimet për inceneratorin e Tiranës dhe në burg janë një ish-ministër, një ish-deputet i PS-së, biznesmenë si dhe janë shpallur në kërkim pronarët e inceneratorëve.

Kur do ta hetojë SPAK-u blerjen e 2.2 milionë dollarëve të

Përtej këtyre veprimeve, SPAK-u ka edhe degë të tjera ku mund t’i shtrijë hetimet, nëse është i interesuar për të zbardhur me rrënjë korrupsionin me inceneratorët.

Janë 2.2 milionë dollarë pazar me "Lorin Cafenë" dhe njerëzit e inceneratorëve që duhet të hetohen, Vjollca Hoxha pronarja e "Top Channel", e ka me letra ortakërinë me inceneratorët.

Skema e gatshme për SPAK-un

"Em Capital Group", një kompani e themeluar në Bullgari, ortakët e së cilës janë pronarët e inceneratorëve, ka ardhur në Shqipëri dhe për 2.2 milionë dollarë ka blerë 51% të aksioneve të "Valtelina Kafesë", brandit të "Lori Cafesë".

Kur do ta hetojë SPAK-u blerjen e 2.2 milionë dollarëve të

Shitja e "Lori Cafesë" është bërë me 22.11.2019, siç shihet në dokumentin e mëposhtëm.

Kur do ta hetojë SPAK-u blerjen e 2.2 milionë dollarëve të

Kur do ta hetojë SPAK-u blerjen e 2.2 milionë dollarëve të

Vjollca Hoxha lidhi hapur ortakëri me Mirel Mërtirin dhe Klodian Zoton e inceneratorëve duke u dhënë 51 për qind të aksioneve të kompanisë dhe duke mbajtur vetë 49 për qind.

Dhe pas tri vitesh, kur Zoto, Mërtiri janë në hetim dhe në kërkim, pasi dosja e inceneratorëve po hetohet nga SPAK-u, Vjollca Hoxha rimerr sërish aksionet e shitura.

Kur do ta hetojë SPAK-u blerjen e 2.2 milionë dollarëve të

Pra njerëzit e inceneratorëve, ndërkohë që SPAK-u u tund prangat, i kthejnë të plota aksionet Vjollca Hoxhës dhe fëmijëve të saj.

Dhe justifikimi është zbatim kontrate. Kur paguhen 99 për qind e lekëve gjendet një klauzolë dhe rikthehen aksionet, pa gjykim, pa asnjë procedurë tjetër, pa asgjë.

Ndërkohë që për të rikthyer aksionet duhej të paktën të paguheshin disa miliona dollarë.

Pra, fillimisht Vjolla Hoxha dha aksionet e "Lori Cafesë", u bë ortake me inceneratorët dhe mori 2.2 milionë dollarë.

Dhe sot, rezulton se ka marrë edhe dollarët edhe aksionet.

Skema është e qartë, gjithçka është e lexueshme, transfertat bankare janë aty, të gjithë, kush është përfshirë, janë, duhen edhe veprimet e SPAK-ut për të zbardhur më tej këtë aferë./CNA.al

Lajmet e fundit nga