LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Inspektoriati në qiell s’ka parti”/ Si do të ndalojë Rama shtimin e kateve pa leje

29 Shtator 2022, 10:35, Aktualitet CNA
“Inspektoriati në qiell s’ka parti”/ Si do të
Kryeministri Edi Rama

Sot është nënshkruar kontrata e shërbimit satelitor në fushën e mbrojtjes dhe teknologjisë. Kontrata ka vlerën 6 milionë dollarë dhe konsiston në përdorimin e dy satelitëve për monitorimin e territorit të Shqipërisë, si dhe ofrimin e produkteve të imazherisë.

Kryeministri Edi Rama, në një deklaratë për mediat është shprehur se tashmë ndërtuesit nuk do të kenë mundësi të ndërtojnë kate pa leje.

Procese penale për ndërtues të caktuar dhe me sisgurime padish nuk lejon inspektoriatin të bëjë shembjen e caktuar. Me këtë vendim ne i kemi vënë me shpatulla për muri të gjithë këta. Nuk është detyra ime të shoh kate. Edhe pse të gjithë jemi mësuar të ndjekim këto procese. Është e pamundur që të vazhdojmë të mbetemi pre e boshllëqeve të një procesi shtetndërtimit, të cilët për të funksionuar si makineri e verbër pa emër duan kohën e tyre.

Të gjithë ata që na kanë përqeshur për satelitët sot do të kemi një inspektoriat në qiell, që nuk ka kushëri, as parti.

Me satelitë nuk do të ketë më mundësi të ndërtohen kate pa leje, në momentin kur nisen. Satelitët kanë aftësinë të shohin çdo volum që do të ngrihet”, ka thënë Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga