LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë/ Nënshkruhet kontrata 6 milionë dollarë

29 Shtator 2022, 10:16, Aktualitet CNA

Albania 1 dhe Albania 2 së shpejti në hapësirë/

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, ka njoftuar sot se është nënshkruar kontrata e shërbimit satelitor në fushën e mbrojtjes dhe teknologjisë.

Kontrata ka vlerën 6 milionë dollarë dhe konsiston në përdorimin e dy satelitëve për monitorimin e territorit të Shqipërisë, si dhe ofrimin e produkteve të imazherisë.

Në këtë mënyrë, vendi ynë do të ketë akses të dedikuar në dy satelitët, Albania 1 dhe 2, që pritet t’i bashkohen flotës.

Kjo do t'i mundësojë Shqipërisë marrjen e imazheve satelitore./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga