LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gazetarja ngre dyshime/ Ku shkuan paratë për mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike

30 Nëntor 2022, 17:58, Aktualitet CNA
Gazetarja ngre dyshime/ Ku shkuan paratë për mbrojtjen ndaj sulmeve
Foto ilustruese

Gazetarja Doriana Bezat në lidhje me arrestimin e 5 punjonjësve të IT-së është shprehur se është një çështje shumë e rëndësishme, e cila nuk duhet t’i lihet gjykatës.

Më tej, Bezat ka thënë se tashmë jemi përballë një shantazhi, pasi hakerat kanë paralajmëruar para dy javësh se do të lëshojnë  një tjetër “bombë”.

“Postimi i patentave nuk nxori diçka sensitive. Ne presim nga hakerat për të parë se çfarë do të publikohet, pasi shteti nuk ka transparencë”, tha ndër të tjera gazetarja.

Ajo theksoi në emisionin “Zero Zero” se  5 punonjësit që u arrestuan thanë që kanë bërë punën që u është dhënë, pra ata janë akuzuar për mosveprim.

Bezat ka hedhur akuza dhe ka ngritur dyshime ndaj qeverisë duke thënë se një shumë e madhe parash është harxhuar për trajnim për mbrojtjen ndaj sumeve kibernetike, por rezultatet tregojnë se paratë nuk kanë shkuar aty ku duhet.

“Janë harxhuar miliona euro për përditësimin e sistemit për mbrojtjen ndaj sulmeve kibernetike, por duket që ato lekë nuk kanë shkuar aty ku duhet”, tha gazetarja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga