LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

5 të arrestuarit për sulmet kibernetike/ Thirrja e Karamuços: Duhet reformim i gjithë institucioneve, kanë fjetur gjumë

30 Nëntor 2022, 17:30, Aktualitet CNA
5 të arrestuarit për sulmet kibernetike/ Thirrja e Karamuços:
Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço

Eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço ka reaguar pas arrestimit të 5 punonjësve IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), të cilët akuzohen për shpërdorim detyre në lidhje me sulmet kibermetike.

Në një lidhje direkte në emisionin Zona Zero, Karamuço është shprehur se duhen dënuar autorët dhe përgjegjësit.

Ndër të tjera Karamuço ka ngritur shqetësimin duke thënë se duhet të reformohen të gjitha institucionet, pasi kështu si kanë funksionuar deri më tani kanë treguar se kanë qenë duke fjetur.

“Janë harxhuar lekët e takapaguasve amerikanë në këto 7 muaj. Të dënojmë përgjegjësit, të reformojmë institucionet, se kështu se si kanë funkisonuar kanë fjetur gjumë. Kemi lënë dyert hapur. Nuk kemi përditësuar as serverat”, tha Karamuço./ CNA.al

Lajmet e fundit nga