LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vendimi i qeverisë/ Hiqen biletat në formatin e shtypur për transportin ndërqytetas

13 Prill 2022, 11:04, Aktualitet CNA

Në Tiranë do të hiqen biletat fizike në transportin urban dhe ato do të zëvendësohen me bileta elektronike.

Lajmin e bëri të ditur ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku pas mbledhjes së Qeverisë, ku u miratua edhe vendimi.

“Ky projektligj sjell disa risi të rëndësishme, hiqen biletat në format të parashtypur, prerja e biletave, online, përmes sistemit të fiskalizuar. Prerja e biletave bëhet nga asgjencitë në autobusë. Platfroma elektronike garanton secilin të plotë. Biletat në format elektronik do të gjenerohen nga platforma elektronike.

Projetkvendimi i dytë për transportin urban ka të bëjë me kompensimin, si pjesë e paketës anti-krizë. Çmimi i naftës ka një rritje të ndjeshme, qeveria ka vendosur që pjesë të Paketës së rezitencës të bëjë edhe kompensimin me 100 lekë për litër. I kemi dhënë rrugë hapjes së mënyrës së kalkulimit për të gjitha njësitë që janë në këtë proces. Do të shpenzohen gjatë muajit prill dhe maj. 98% e transportit në Shqipëri kryhet përmes rrugës dhe po mundohemi të ruajmë çmimin e biletës që mos të ketë një ndryshim. Po punojmë për përmirësimin e flotës apo për të pasur dhe një flokë të re.tha Balluku./CNA.al

Lajmet e fundit nga