LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Legalizimi i kanabisit/ Këto janë 20 përfitimet shëndetësore që të gjithë duhet t’i dinë

10 Prill 2022, 18:00, Lifestyle CNA

Kanabisi mund të gjendet në forma të ndryshme, dhe përfitimet shëndetësore të kanabisit janë gjithnjë në rritje.

Kanabisi përmban CBD i cili është një kimikat që ndikon në tru, duke e bërë atë të funksionojë më mirë dhe THC që ka veti lehtësuese të dhimbjes. Të dyja substancat mund të nxirren dhe përmirësohen për përdorim nëpërmjet distilimit në rrugë të shkurtër . Përdoruesit mund të marrin përfitimet e mëposhtme shëndetësore të kanabisit:

Lehtësimi i dhimbjeve kronike

Ka qindra komponime kimike në kanabis, shumë prej të cilave janë kanabinoidë. Kanabinoidet janë lidhur me lehtësimin e dhimbjeve kronike për shkak të përbërjes së tyre kimike. Kjo është arsyeja pse nënprodukti i kanabisit siç është kanabisi mjekësor përdoret zakonisht për lehtësimin e dhimbjeve kronike.

Përmirëson mushkëritë

Ndryshe nga pirja e cigareve, kur pini kanabis në formën e kanabisit, mushkëritë tuaja nuk dëmtohen. Në fakt, një studim zbuloi se kanabisi në të vërtetë ndihmon në rritjen e kapacitetit të mushkërive në vend që të shkaktojë ndonjë dëm për të.

Ndihmoni për të humbur peshë

Nëse shikoni përreth, do të vini re se përdoruesi i zjarrtë i kanabisit zakonisht nuk është mbipeshë. Kjo është për shkak se kanabisi është i lidhur me ndihmën e trupit tuaj në rregullimin e insulinës ndërsa menaxhon marrjen e kalorive në mënyrë efikase.

Rregulloni dhe parandaloni diabetin

Me ndikimin e tij në insulinë, ka kuptim vetëm që kanabisi mund të ndihmojë në rregullimin dhe parandalimin e diabetit. Hulumtimet e kryera nga Aleanca Amerikane për Kanabisin Mjekësor (AAMC) kanë lyer kanabis për të stabilizuar sheqerin në gjak, për të ulur presionin e gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Luftoni kancerin

Një nga përfitimet më të mëdha mjekësore të kanabisit është lidhja e tij me luftimin e kancerit. Ka shumë prova që tregojnë se kanabinoidet mund të ndihmojnë në luftimin e kancerit ose të paktën disa llojeve të tij.

Ndihmon në trajtimin e depresionit

Depresioni është mjaft i përhapur pa e ditur që shumica e njerëzve e kanë. Përbërësit endokannabinoidë në kanabis mund të ndihmojnë në stabilizimin e disponimit që mund të lehtësojë depresionin.

Tregon premtim në trajtimin e autizmit

Dihet se kanabisi qetëson përdoruesit dhe kontrollon disponimin e tyre. Mund të ndihmojë fëmijët me autizëm që përjetojnë luhatje të shpeshta të dhunshme të humorit ta kontrollojnë atë.

Epilepsia

Kanabisi mjekësor ndihmon në reduktimin deri me 50 % të krizave të epilepsisë. Kjo tashmë është e provuar botërisht dhe në SHBA, pacientët që vuajnë nga epilepsia trajtohen me vaj kanabisi. Rezultatet kanë qenë të shkëlqyera deri më tani.

Përmirëson kockat

Kanabidioli ka qenë i lidhur për të ndihmuar në shërimin e kockave të thyera, duke përshpejtuar procesin. Sipas Laboratorit të Kërkimeve të Kockave në Tel Aviv , ai gjithashtu ndihmon në forcimin e kockave në procesin e shërimit. Kjo e bën më të vështirë thyerjen e kockave në të ardhmen.

Ndihmon me ADHD/ADD

Individët me ADHD dhe ADD kanë vështirësi të përqendrohen. Ata priren të kenë probleme me performancën njohëse dhe përqendrimin. Kanabisi ka treguar premtim në promovimin e fokusit dhe ndihmën e individëve me ADHD/ADD. Konsiderohet gjithashtu një alternativë më e sigurt për Adderall dhe Ritalin.

Trajtimi për glaukomën

Glaukoma çon në presion shtesë në zverkun e syrit, i cili është i dhimbshëm për individët me këtë çrregullim. Kanabisi mund të ndihmojë në reduktimin e presionit të aplikuar në zverkun e syrit duke ofruar një lehtësim të përkohshëm për individët me glaukoma.

Zbut ankthin

Ndërsa kanabisi zakonisht dihet se shkakton ankth, ekziston një mënyrë rreth kësaj. Marrë në dozën e monitoruar dhe në mënyrën e duhur, kanabisi mund të ndihmojë në zbutjen e ankthit dhe qetësimin e përdoruesve.

Zhvillimi i ngadaltë i sëmundjes së Alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një nga shumë që shkaktohet nga degjenerimi kognitiv. Ndërsa plakemi, degjenerimi kognitiv është pothuajse i pashmangshëm. Endokannabinoidi i kanabisit përmban anti-inflamatorë që luftojnë inflamacionin e trurit që çon në sëmundjen e Alzheimerit.

Trajtoni dhimbjet e lidhura me artritin

Kanabisi tani gjendet zakonisht si kremra dhe balsam që përdoren nga individë që kanë artrit. Të dy THC dhe CBD ndihmojnë të sëmurët të përballen me dhimbjen.

Ndihmon me simptomat e PTSD

PTSD prek çdo individ që kalon një traumë. Ndërsa kanabisi legalizohet, po studiohet ndikimi që ka në ndihmën për trajtimin e individëve me PTSD.

Ndihmon në lehtësimin e individëve me sklerozë të shumëfishtë

Skleroza e shumëfishtë mund të jetë e dhimbshme dhe dihet se kanabisi ofron lehtësim për të. Skleroza e shumëfishtë çon në kontraktime të dhimbshme të muskujve dhe kanabisi mund të ndihmojë në uljen e kësaj dhimbjeje.

Redukton efektet anësore të lidhura me hepatitin C dhe rrit efektivitetin e trajtimit

Trajtimi për hepatitin C ka efekte të shumta anësore që përfshijnë të përziera, lodhje, depresion dhe dhimbje muskulore. Këto mund të zgjasin me muaj për disa të sëmurë me hepatit C. Kanabisi mund të ndihmojë në uljen e efekteve anësore të shkaktuara nga trajtimi duke e bërë atë më efektiv në të njëjtën kohë.

Trajton sëmundjet inflamatore të zorrëve

Individët me sëmundjen e Crohn ose kolit ulceroz mund të gjejnë lehtësim me përdorimin e kanabisit. THC dhe kanabidioli dihet se ndihmojnë në rritjen e përgjigjes imune, ndërkohë që ndërveprojnë me qelizat që luajnë një rol jetësor në funksionimin e zorrëve. Kanabisi ndihmon në bllokimin e baktereve dhe komponimeve të tjera që shkaktojnë inflamacion në zorrët.

Ndihmon me dridhjet e lidhura me sëmundjen e Parkinsonit

Për ata që kanë sëmundjen e Parkinsonit, kanabisi mund të ndihmojë në reduktimin e dridhjeve dhe dhimbjes, duke ndihmuar gjithashtu në nxitjen e gjumit. Gjithashtu ka treguar se përmirëson aftësitë motorike te pacientët.

Ndihmon me alkoolizmin

Një tjetër nga përfitimet e shumta shëndetësore të kanabisit është se nuk ka dyshim se kanabisi është shumë më i sigurt se alkooli. Megjithëse mund të mos jetë 100% pa rrezik, mund të jetë një mënyrë më e zgjuar për të frenuar alkoolizmin duke e zëvendësuar atë me kanabis./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga