LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilir Meta nuk mund të jetë “Hirushja”/ Faktet që “kryqëzojnë” Presidentin

9 Prill 2022, 12:18, Politikë CNA

Ish-kreu i LSI-së, aktualisht president i Republikës i zgjedhur me votat e Rilindjes, të cilën e solli vetë në pushtet në vitin 2013, tashmë ka marrë ?shpatën e opozitarit?.

Në fakt opozitarizmi i LSI-së apo edhe Ilir Metës moralisht është i rënë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,Dhe kjo për faktin se LSI doli në Opozitë, pas 8 vitesh në pushtet. Katër vite në qeverinë ?Berisha 2? dhe më pas katër vite të tjera në qeverinë ?Rama 1?, duke drejtuar institucionet kryesore qeverisëse të vendit, të cilat i zhyti në llumin e korrupsionit, skandalit dhe abuzimeve.

Dhe më pas, po me votat e Rilindjes, që solli vetë në pushtet, Ilir Meta u zgjodh president i Republikës.

Por, tani Meta është ?zgjuar? dhe ka filluar të denoncojë një ndër aferat më të akuzuara, atë të koncesionit të inceneratorëve.

Por, dardha e ka bishtin prapa. Afera e inceneratorëve nisi në vitin 2014, me ardhjen e Rilindjes në pushtet, ku pjesë e qeverisë ishte edhe Ilir Meta, së bashku me ministrat e tij. Dhe për dy vite u firmosën tre kontrata koncesionare, 22 milionë Euro në Elbasan, 28 milionë euro në Fier, dhe 128 milionë euro në Tiranë.

Por, Meta tani nën ?petkun? e opozitarit del e denoncon këtë aferë.

Por, ku ishte deri tani Ilir Meta?

Nga ana tjetër në lidhje me këtë aferë, janë vënë në pranga një ish-ministër dhe një ish-deputet, të dy produkte të LSI.

Lefter Koka, është ish-ministër i Mjedisit, në qeverinë ?Rama 1?, dhe vinte nga radhët e LSI. Është ish-ministër i Ramës dhe Metës.

Po ashtu edhe Alqi Bllako, është produkt i LSI, ish-sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit, në kohën që ky institucion drejtohej nga përfaqësuesi i LSI.

Ilir Meta nuk mund të luajë rolin e ?hirushes?, kur në fakt kontratat koncesionare u firmosën kur ai ishte në gjirin e Rilindjes.

Ndërkohë, tani Meta sulmon edhe mediat, që paguhen nga kompanitë e inceneratorëve, për të cilat thotë se ?censurojnë denoncimet?.

?Për shkak të censurës në disa nga mediat që financohen me paratë e inceneratorëve, ju ftoj të më ndiqni live në profilin tim zyrtar në Facebook?-shkruan ndër të tjera Ilir Meta.

Këtu bie në sy një detaj. Është e disata herë që Meta akuzon mediat se janë paguar nga inceneratorët, por nuk ka guximin të flasë me emra.

Pse Ilir Meta nuk thotë emrat e mediave apo gazetarëve që janë paguar nga inceneratorët?

Pse Ilir Meta nuk flet për ortakëritë e ish-politikanit Ben Blushi & Co, në kompani të ndryshme, me pronarët e inceneratorëve? Janë të paktën tre kompani, ku Ben Blushi del ortak me pronarët e inceneratorëve, por Meta nuk thotë asnjë fjalë.

Ilir Meta nuk mund të jetë ?hirushja?. Ilir Meta duhet të flasë me emra dhe nuk mund të harrojë Lefter Kokën dhe Alqi Bllakon. Ikja tek PS ishte si shpëtim për burgun, porn ë fund janë produkte të LSI./CNA.al

Shokët në burg/ Ben Blushi bën filozofin

Sa na kushtojnë vërtetë inceneratorët

Mediat si lavatriçe të parave të inceneratorëve/ Milionat që duhen hetuar

Lajmet e fundit nga