LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Protestuesit zbulojnë 3 kërkesat për Ramën/ “Nëse nuk i realizon deri në fund të javës, dorëhiqu!”

14 Mars 2022, 17:03, Aktualitet CNA
Protestuesit zbulojnë 3 kërkesat për Ramën/ “Nëse

Qindra qytetarë janë mbledhur para kryeministrisë, për të protestuar kundër rritjes së çmimeve të hidrokarbureve dhe produkteve të shportës.

Protestuesit, kanë zbuluar tre kërkesa për kryeministrin Edi Rama.

E para ka të bëjë me anulimin e taksës së qarkullimit mbi naftën, e dyta me pezullimin e përkohshëm të akcizës mbi karburantet dhe e treta konsiston në miratimin e një ligji për minimumin jetik.

Afati i vendosur do të jetë deri në fund të javës, më datë 18.03.2022, ndërsa shtohet se nëse kërkesat nuk realizohet do të kërkohet dorëheqja e kryeministrit Edi Rama.

“Kërkojmë, anulim i përhershëm për taksën e qarkullimin. Pezullim i përkohshëm i akcizës për karburantet deri në përfundim të krizës. Miratimi i ligjit për minimumin jetik, afati i realizimit në fund të kësaj jave. Mos realizimi i këtyre konverton kërkesat në një dorëheqje nga ana e Ramës dhe hapja e garës brenda PS për kryeministër të ri”, ka thënë një prej protestuesve. /CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga