LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk na e ka fajin Rusia, por tradhëtia

11 Mars 2022, 13:49, Opinione CNA

Nga Mentor Kikia 

Në mënyrë të vazhdueshme, në e kemi blerë karburantin me çmim ndër më të lartët në Europë, ndërsa jemi populli me nivelin më të ulët të jetesës.

Në këtë drejtim, ne në krizë kemi qenë gjithë kohën, me dhe pa luftë.

Skemat e subvencionit të bujqësisë, qëkurse tollonat ua jepnin kryetarëve të komunave, të cilet ne vend te traktoreve furnizonin me to makinat militantëve të partisë, kanë dështuar, dhe bujqësia është në agoni.

Ndërkohë?.

Shifra të përafërta flasin për nxjerrjen e rreth 22 mijë fuçi naftë në ditë në Shqipëri.

Rezervat e zbuluara përllogariten deri në 200 ? 220 milionë fuçi naftë dhe 5.7 miliard metra kub gaz natyror.

Me një rezervë totale prej rreth 400 milionë ton, llogaritet se deri tani janë nxjerrë prej këtyre rreth 45-50 milionë ton deri tani.

E privatizuan në mënyrë korruptive, e zhvatën, e rropën, vidh e mos paguaj as taksa, derisa e shitën për skrap Uzinën e Ballshit.

Me pasuritë kombëtare, qeveritë në këtë vend janë sjellë në nivelin e tradhëtisë kombëtare.

Nëse shteti do të kishte privatizuar në mënyrë serioze dhe transaparente Uzinën e Ballshit, nëse do të ruante paketën kontrolluese të saj, nëse do të ishte investuar në përmirësimin e teknologjisë, a nuk do të mundte sot që të furnizonte(se paku) makinerinë e bujqësisë dhe agroperpunimin, me çmime shumë të pranueshme e ta nxirrte nga balta, por fermerëve u kërkohet sot të plotësojnë një ?hale? me dokumenta për 50 litra naftë?

A nuk do të ishte kjo një mundësi që shteti të krijonte rezerva e të ndërhynte për të zbutur kriza si kjo?

Ja që s?na e ka fajin Rusia!

Foto: Uzina para, dhe uzina gjate shkaterrimit nga fadromat, per te shituar pjeset metalike per skrap.

12:05 Opinione

Pesha e Votës!

Nga Arsen RustaDemokracia ka dy forca. Shkatërruesen kur keq...

Lajmet e fundit nga