LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimit të naftës/ Rama: Duhet të shtrëngojmë dhëmbët

6 Mars 2022, 19:43, Politikë CNA

Kryeministrti Edi Rama ka folur sërish rreth rritjes së çmimit të naftës në vend. Përmes replikave me ndjekësit, Rama shkruan se çmimi i naftës ka pësuar rritje si shkak i luftës, ndërsa po përpiqen që të mbajnë të pandryshueshëm çmimin e energjisë.

?Në të gjitha shtetet po rriten çmimet nga lufta, kurse këtu tek ne çmimi i energjisë vazhdon të rrijë siç ishte, ndryshe nga kudo tjetër, sepse po e mbajmë me dhëmbë, si të vetmin mall që e shet dhe e blen shteti!?

Rama tha se Kosova, Maqedonia e të tjerë e kane veç taksën e qarkullimit dhe në vendi tonë është brenda çmimit.

?Po energjinë elektrike ta rrisim siç kanë bërë Kosova dhe Maqedonia, se me taksat po e mbajmë pa e rritur?! Natyrisht jo, sepse ka një fije logjike e gjitha dhe po e përsëris edhe tjetrën, Kosova, Maqedonia e të tjerë e kane veç taksen e qarkullimit qe ne e kemi në çmim! Por mbi të gjitha është kohë lufte prej vërteti, prandaj duhen shtrënguar dhembet e ecur përpara, duke i lënë për ca me vonë ankesat sikur asgjë s?ka ndodhur”, shkruan Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga