LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fundo “zbërthen” skemën e inceneratorëve/ Sa shkojnë kostot dhe si është abuzuar

17 Shkurt 2022, 21:53, Aktualitet CNA

Gazetari dhe administratori i CNA.al Elvi Fundo ka ?zbërthyer? gjithë skemën e aferës së inceneratorëve, ku tregon se si janë vjedhur miliona lekë nga buxheti i shtetit.

Në një intervistë për emisionin ?Të Paekspozuarit? me Ylli Rakipin, Fundo teksa renditi faktet e abuzimeve, tha se gara ka qenë fiktive dhe se kostoja shkon nga 178-430 milionë euro.

?Nuk ka pasur garë reale. Garat janë fiktive. Kostot shkojnë nga 178-430 milionë euro, sa buxheti i 10 apo 20 bashkive të vogla.

E treta, funksionimi, mirëmbajtja e këtyre inceneratorëve kushton shumë dhe nuk i mbajnë dot vendet e zhvilluar e jo më Shqipëria. Nuk kanë pasur studime fizibiliteti dhe se sa kushtonin. A kanë dashur të mashtronin qeverinë a kanë dashur të mashtrohen kjo është një pikë tjetër. Ajo që ka ndodhur është se sot Shqipëria ka paguar 100 milionë euro për inceneratorë, ku Elbasani punon part time, Fieri nuk punon dhe Tirana nuk ekziston. Është abuzuar me procedurat, nuk janë ditur kostot reale dhe janë paguar para. Për të mbuluar zullumin janë paguar mediat. Janë dhjetra kompani sa kanë fatura fiktive?, tha Fundo. /E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga