LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tahiri u dënua, po “Babalja” kur e ka radhën?!

5 Shkurt 2022, 13:42, Politikë CNA

Apeli i GJKKO e dha dje vendimin e saj për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri. Ky i fundit u dënua me 5 vite burg. Nga gjykimi i shkurtuar, kthehet n në 3.4 vite.

Apeli thjeshtë dhe vetëm shfuqizoi faktin se dënimi duhej kryer me ?shërbim prove?. Një vendim ky që ishte ankimuar nga vetë ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri.

Pas një kalvari të gjatë gjyqesh, Tahiri mbrëmë ka kaluar natën e parë në qelitë e burgut 313. Ndërkohë, që sot pritet të vendoset se ku do të kryejë dënimin.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-ministri i Brendshëm, njeriu që u akuzua për kanabizimin e vendit, por që në fakt edhe kur gjykata të gjen fajtor, askush nuk e beson e nuk mund ta imagjinojë dot se përgjegjësi i vetëm është ish-ministri i Brendshëm.

Të kanabizosh vendin nuk mund të bëhet vetëm me vullnetin e një ish-ministri. Ka edhe një ?kokë? sipër tij, i cili e ka emrin ?Kryeministër?.

Por, derisa drejtësia të shkojë tek Kryeministri për kanabizimin e vendit, derisa drejtësia të shkojë tek Kryeministri për inceneratorët, kanë ngelur disa të tjerë në qarkullim dhe më e pështira është kur ata dalin e flasin.

Ky është rasti i ?Babales? të PD-së, siç e quajnë ndryshë Ervin Salianjin, njeriu që sajoi audio-përgjimin me vëllain e ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Prokuroria dhe gjykata e kanë gjetur në faj.

Pra, një skenar, një mashtrim publik i kryer nga Ervin Salianji, deputeti i Lulzim Bashës, i cili sot ka dalë e ka folur për dënimin e Saimir Tahirit.

Revansh i një të dënuari, ndaj një ish-ministri.

Është dënuar nga Gjykata e Faktit. Pritet vendimi i Gjykatës së Apelit e cila po e shtyn dhe e shtyn pambarimisht vendimin për ?Babalen? e Lulzim Bashës, Ervin Salianji.

Nga PD-ja e Lulit mund të dilte kushdo, ka edhe aty brenda njerëz me moral e që kanë të drejtë të flasin. Por, kurrësesi nuk mund të flasin ?Babalet? që presin dënimin e tyre.

Dalja e tyre nuk është gjë tjetër, por thjeshtë dhe vetëm revansh apo sulm ndaj drejtësisë për të dhënë një vendim të njëanshëm. Atë që nuk e bëri kurrë Saimir Tahiri gjatë gjithë kohës kur ndiqte proçesin e tij gjyqësor.

Sot, ?Babalja? ka reaguar. Ka reaguar në emër të Lulzim Bashës.

Ndërkohë që flet për dënimin e Tahirit, është vetë një i dënuar që duhet të marrë vendimin e formës së prerë. Pra, vendimin përfundimtar në Gjykatën e Apelit.

Duke pritur që të dënohen ministrat për korrupsion apo për kanabizimin e vendit duhet të presim, të shohim kur do dënohet edhe ?Babale? e politika e Lulzim Bashës, apo të ?tërheqë këmbën zvarrë? Saimir Tahiri, e të shohim para drejtësisë edhe Lulzim Bashën, edhe Ilir Metën, edhe ministrat dhe politikanë të tjerë të Rilindjes së sotme, apo të qeverisjes së djeshme.

Dalja e ?Babales? është një alarm për drejtësinë e re dhe Reformën në Drejtësi në Shqipëri. Pasi njeriu i dënuar del e drejton gishtin ndaj dikujt që është dënuar.

?Hajduti del e thërret kapeni hajdutin?. Dhe ky është një rast flagrant. E Reforma në Drejtësi në rast se ka një pikëpyetje është ky. Që dikush i dënuar si fajtor del e flet publikisht kur duhet të ishte në qelinë ngjitur me Saimir Tahirin, për të vuajtur dënimin e tij për skandalin, skenarin, mashtrimin publik dhe tentativën që bëri për të destabilizuar vendin disa vite më parë./CNA.al

Basha vijon ?teatrin?/ Nxjerr ?Babalen? ti plotësojë skenarin

“Skandali Xhafaj”/ Basha ?vret? Babalen  

Lajmet e fundit nga