LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratorët, miliona për familjarët e Irfan Hysenbelliut/ Zbulohen të tjera dokumente

11 Janar 2022, 09:49, Aktualitet CNA

Inceneratorët, miliona për familjarët e Irfan Hysenbelliut/

Historia e koncesionit të inceneratorëve, ndër më të akuzuarit në Shqipëri, e quajtur edhe afera e shekullit, për të cilën është vënë në pranga edhe një ish-ministër, ka përfshirë edhe shumë media dhe gazetarë.

Një nga mediat e paguara nga kompanitë e inceneratorëve është edhe ajo e familjarëve të Irfan Hysenbelliut, Fax Media News, pra Fax tv dhe Fax News.

Pronarët e inceneratorëve, në vetëm 7 fatura të 2021 kanë paguar dhjetëra milionë lekë, për Fax News, e cila është në pronësi të familjarëve të Irfan Hysenbelliut.

Sipas të dhënave zyrtare “Fax Media News”, është paguar sistematikisht nga kompanitë e inceneratorëve.

Vlera mujore është rreth 11 mijë euro. Pagesë e kryer zyrtarisht.

CNA.al po sjell të dhënat për të paktën 7 fatura të vitit 2021, vlera e të cilave shkon mbi 90 milionë lekë.

Kjo kompani Fax Media News, sipas ekstraktit të QKB rezulton me 90% të aksioneve ne pronësi të KEDO GROUP, e cila është në pronësi të familjarëve të të ndjerit Kasem Hysenbelliu, vëllai i Irfan Hysenbelliut.

"Kedo Group" ka aksionerë trashëgimtarët e Kasem Hysenbelliut, konkretisht bashkëshorten dhe dy fëmijët.

Ashtu sikurse kemi paralajmëruar, CNA.al ditë pas dite do të vijojë të publikojë pagesat, që kanë marrë qoftë dhe në formë “reklamash”, media apo dhe portale periferike, nga kompanitë e inceneratorëve.

CNA.al nuk do të ndalet, duke publikuar me dokumente, të gjithë klientelëmn mediatike, të një prej aferave më të akuzuar në 30 vite demokraci./CNA.al

Dokumentet ekskluzive/ Kompanitë e inceneratorëve, qindra milionë lekë për Carlo Bollinon

DOKUMENTI-Inceneratorët “blenë” edhe Irfan Hysenbelliun/ Qindra milionë lekë për kompanitë e tij

Miliona për “mercenarët mediatikë”/ Zbardhen pagesat e inceneratorëve për Baton Haxhiun

Tre kompanitë e Endrit Habilajt që morën qindra-mijëra euro nga inceneratorët

Lajmet e fundit nga