LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studim i ri/ Ndikimi negativ i Covid19 në muskuj

18 Dhjetor 2021, 15:29, Lifestyle CNA

Muskujt mund të fryhen në madhësi deri në 60 për qind në disa pacientë Covid-19, sipas studiuesve, të cilët thonë se mund të jetë një përgjigje e rëndë imune.

Përgjigja imune ndaj Covid-19 dëmton mitokondritë, termocentralet e qelizave, duke çuar në një humbje të lëndëve djegëse energjetike që ndërton ujin, i cili në fund shkakton fryrjen e muskujve, sipas ekipit nga Spitali Jessa në Hassalt, Belgjikë.

Zbulimi i simptomës i ‘shtangoi’ studiuesit, të cilët thonë se tkurrja e muskujve është një ndërlikim më i zakonshëm në mesin e pacientëve me sëmundje kritike.

Ata morën biopsi nga 18 pacientë me Covid-19 dhe zbuluan se muskujt e katër tyre ishin rritur ‘masivisht’, mbi nivelet normale, megjithatë ky nuk ishte rasti për të gjithë 18.

Autori kryesor, Dr Toon Mostien, thotë se kjo lloj ënjtje mund të çojë në vdekjen e fibrave të muskujve, por rritja e madhësisë ka të ngjarë të jetë vetëm një simptomë e përkohshme.

Ata zbuluan se një lloj fije muskulore ishte fryrë me 62 për qind, një tjetër me 32 për qind – të dyja mbështesin aktivitetet e qëndrueshmërisë dhe lëvizjet e shpejta dhe të fuqishme.

Nëse ata që kundërshtuan trendin do të përjashtoheshin nga llogaritjet, pacientët e mbetur treguan humbje të konsiderueshme të muskujve.

Dr Mostein tha: ‘Fibrat e tipit iu tkurrën me njëmbëdhjetë për qind dhe të tipit 2 me 17 për qind.’

Indet nga vastus lateralis janë mbledhur deri në tre ditë para dhe pesë deri në tetë ditë pas pranimit. Është muskuli më i madh dhe më i fuqishëm në kofshë.

Mosha mesatare e pjesëmarrësve ishte 69 vjeç dhe shumica ishin meshkuj./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga