LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blofi me arrestimin e Adriatik Llallës/ Artan Hoxha hedh dritë mbi skandalin

17 Dhjetor 2021, 13:05, Aktualitet CNA

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka deklaruar se Adriatik Llalla është dorëzuar tek autoritetet italiane.

Sipas gazetarit që Llalla të mos mund t?i shpëtonte drejtësisë në Shqipëri, autoritetet pas vendimit duhet t?i kishin sekuestruar pasaportën në mënyrë që ish prokurori të mos mund të lagohej nga vendi dhe dënimi  t?i jepej në Shqipëri.

Ndër të tjera, Artan Hoxha ka thënë se Llalla është i lirë dhe se largimi i tij në Itali ishte i parapërgatitur.

I ftuar në studion e Abc news, gazetari theskon se Llallës i është sekuestruar mjeti i identifikimit nga autoritet italiane në mënyrë që të mos mund të lëvizë jashtë shtetit.

Gjithashtu Hoxha tregon se Llalla është paraqitur për të dëshmuar se dënimi në Shqipëri është marrë për shkak të motivimit politik.

Në fund Artan Hoxha thotë se Llalla ka humbur të gjitha pasuritë e tij.

?Menjëherë pas vendimit nga gjykata, duhet të ishte sekuestruar mjeti i identifikimit, pasaporta në mënyrë që ai të mos lëvizte jashtë. Një masë që u mor ndaj tij në Itali, është që iu hoq pasaporta. 

Largimi i tij në Itali është i përgatitur. Është përballur me prokurorinë italiane. Llalla ju ka dhënë adresën dhe është vënë nën dorëzim të autoriteteve italiane. Ai nuk ndodhet në qeli por në  një shtëpi.

Llallës i është sekuestruar mjeti i idenfikimit. Ai është i lirë. Lajmi doli në Shqipëri në datë 13 kurse drejtësia italiane e ka bërë njoftimin në datë 10.Nëse ai do të ishte arrestuar do të ishte nën një masë sigurie.  E rëndësishme për shqiptarët është që ish prokurori të kthehet dhe të marrë dënimin.

Ai është paraqitur për të dëshmuar se dënimi në Shqipëri është marrë për shkak të motivimit politik.Jam i bindur se gjykatësi italian nuk pyet për pozicion, ai shqyrton çështjen.

Llalla i ka humbur të gjitha pronat. Uroj të ekstradohet se do të ishte dështim?, tha Artan Hoxha./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga