LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Kushton më shumë buka se hashashi”/ Qytetarët në protestë për rritjen e çmimeve

6 Tetor 2021, 15:23, Aktualitet CNA
"Kushton më shumë buka se hashashi”/ Qytetarët në

Me qindra qytetarë dhe aktivistë janë mbledhur në protestë, pasditen e sotme përpara Kryeministrisë.

Të revoltuar dhe më pankarta në duar, qytetarët janë ngritur në këmbë për rritjen e çmimit të bukës, kafes, dritave dhe karburantit.

?Kushton më shumë buka sesa hashashi? , “Uria pa TVSH, Karburanti pa lekë, Drita pa qiri?, lexohet në pankartat që mbajnë qytetarët.

?Edhe buka edhe uji, edhe ilaçet janë rritur. Unë jam i sëmurë. Ilaçet na i japin me lekë, nga ilaçet më të thjeshta janë rritur në maksimun. Ilaçet me rimburism herë na i sjellin herë jo?, ka thënë njëri nga qytetarët.

Qytetarët janë shprehur se rrogat janë të njëjta prej vitesh, ndërsa çmimet janë rritur.

?Është protestë ekonomike, të uli karburantin, TVSH-në, kryeministri të menazhojë jo të frikësojë shtetin?, ka deklaruar një tjetër qyetetar.

Bëjmë të ditur se protesta është organizuar nga shoqëria civile, dhe pa asnjë përkrahje të partive./ CNA.al

Lajmet e fundit nga