LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korrupsioni në Shqipëri/ Jorida Tabaku flet me shifra

22 Qershor 2021, 07:27, Politikë CNA

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar shifrat duke treguar se Shqipëria është në vendin e dytë si një nga vendet ku korrupsioni është shumë i madh.

Sipas Tabaku korrupsioni është oksigjeni i mazhorancës që vjedh zgjedhjet.

?Një shtet i kapur nga korrupsioni, që fut duart në xhepat e sipërmarrjeve dhe qytetarëve.

Kjo është e vërteta e Shqipërisë që pasqyrohet edhe nga Banka Botërore dhe BERZH.

? Të dytëtnë botë për korrupsionin,  me zyrtarë që mbushin portofolet nga taksat e shqiptarëve dhe u heqin fitimet bizneseve të shqiptarëve.

? 3herë më shumë korrupsion paguajnë bizneset shqiptare në raport me 8 vite më parë!

? ky  nuk është as raporti i vetëm dhe as raporti i fundit ndërkombëtar që tregon natyrën e vërtetë të regjimit të korruptuar që shqiptarët kanë përballë.

? Korrupsioni është oksigjeni i kësaj mazhorance prandaj ajo stimulon pandershmërinë dhe paligjshmërinë.

? Një regjim që vjedh zgjedhjet mund të ofrojë vetëm vjedhjen dhe korrupsionin si formë qeverisje!?, shkruan Jorida Tabaku./ CNA.al

Lajmet e fundit nga