LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali në KLGJ/ Gjyqtarët e rinj diskriminohen me “kodin e mafies”

28 Tetor 2020, 12:45, Politikë CNA
Skandali në KLGJ/ Gjyqtarët e rinj diskriminohen me “kodin e

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar me tone mjaft të forta në lidhje me emërimin e 19 gjyqtarëve të rinj nga Këshilli I Lartë Gjyqësor.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha e quan këtë skandal, ndërsa ka akuzuar Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonajn për diskriminimin e atyre ?që nuk kishin në ballë?, vulën e Rilindjes.

?Skandali i fundit!!

Ky eshte vendimi i fundit i KLGJ se Partise dhe kryetares antikushtetuese!

Disa gjykates, prurje e fondacionit Qemal Stafa jane me te barabarte se te tjeret.

Ata ishin pranuar ne shkollen e magjistratures pa konkurs ne kundershtim me ligjin dhe ne kundershtim me ligjin u emeruan pa shpallje te vendeve dhe te renditjes.

Ndrikull kryetarja zbaton ne KLGJ kodin e mafies. Sb?-shkruan Berisha.

Ndërsa në mesazhin e denoncuesit thuhet se ?Dje Keshilli i Larte Gjyqesor procedoi me emerimin e 19 gjyqetareve te rinj . Per 13 prej tyre te cilet kishin fituar konkursin ne baze te merites Keshilli zbatoi formalisht ligjin . Shpalli vendet dhe zbatoi renditjen ne baze te merites, ndersa per 6 te tjeret te cilet kishin hyre ne shkollen e magjistratures si rezultat i perzgjedhjes nga ana e ministrise se drejtesise nuk u respektua asnje procedure ligjore , madje keta kane kryer edhe nje cikel me shkurter studimesh , dy vjeçar .

Per keta te gjashte as nuk u shpallen vende as nuk u respektua as edhe nje procedure formale ligjore . Keta u emeruan ilegalisht , kuptohet duke ju rezervuar vende te preferuara dhe duke diskriminuar 13 te tjeret te cilet nuk kishin ne balle vulen e Rilindjes. Keshtu keta u emeruan ne gjykata si Kavaje , Kurbin, Lushnje , Vlore pa asnje gare dhe ilegalisht , madje edhe naten u shpallen emerimet . Per 13 magjistratet e merites dhe jo te Partise u rezervuan gjykata te largeta si Tropoja, Permeti apo Saranda .Kurse 6 te tjeret kane hyre ne shkollen e magjistratures mbasi me pare jane rekrutuar nga fondacioni Qemal Stafa si ndihmesa ligjore ne gjykatat administrative nga ana e ministrise se drejtesise dy vjet me pare, pra me 2018 . Per keta nuk pati asnje procedure transparente, as shpallje te vendeve as shpallje te renditjes . Ky eshte rezultati me i fundit i Reformes se deshtuar ne Drejtesi ku dora e Rilindjes ben perzgjedhjet dhe emerimet . Dite te mbare doktor dhe Zoti te dhente jete e shendet !?/ CNA.al

Lajmet e fundit nga