LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët zbulojnë 30 specie të rralla në Galapagos

21 Shtator 2020, 11:56, Kuriozitete CNA
Shkencëtarët zbulojnë 30 specie të rralla në Galapagos

Shkencëtarët ndërkombëtarë detarë kanë zbuluar 30 specie të reja në ujërat e thella pranë Ishujve Galapagos të Ekuadorit, duke theksuar se sa unike janë ekosistemet e ishujve, si dhe sa pak dimë për detin e thellë.Pasi Charles Darwin vizitoi për herë të parë në 1835, Galapagos u bënë të famshëm për biodiversitetin e tyre dhe për speciet e tyre endemike që nuk gjenden askund tjetër në botë. Darvini, atëherë 26 vjeç, kaloi pesë javë duke vëzhguar arkipelagun, njoftoi Revista Smithsonian .

“Historia natyrore e këtyre ishujve është jashtëzakonisht kurioze dhe meriton vëmendje,” tha Darvini më vonë, njoftoi Revista Smithsonian. “Shumica e prodhimeve organike janë krijime vendase, të gjetura askund tjetër.”Në të njëjtën kohë, bimët dhe kafshët që ai studioi treguan akoma një “marrëdhënie të dukshme” me ato në territorin kryesor, duke e çuar Darvinin të formonte farat e Teorisë së tij novatore të Evolucionit, tha Revista Smithsonian. Pas botimit të “Për Origjinën e Specieve nga Mjetet e Përzgjedhjes Natyrore” në 1859, teoritë e Darvinit çimentuan Ishujt Galapagos si “terren të shenjtë shkencor”, një reputacion që vazhdon edhe sot, njoftoi Revista Smithsonian.

Magjia është në izolim. Gjeografia e hequr e ishujve nga pjesa tjetër e botës lejoi që speciet të detyrohen të adaptohen dhe evoluojnë me kalimin e kohës për të mbijetuar në habitatet e tyre unike në secilin ishull, sipas WWF dhe Discovering Galapagos .

Edhe sot, ndërsa kushtet ndryshojnë, kafshët dhe bimët vazhdojnë të zhvillohen në hibride dhe specie të reja, duke shtuar historinë e pasur të ishujve. Në vitin 2017, një popullatë finches në ishujt u zbuluan në procesin e duke u bërë një specie e re, raportoi BBC . Në vitin 2019, shkencëtarët gjetën një specie breshke gjigante në një ishull të largët Galapagos që nuk e kishin parë të gjallë për 110 vjet dhe se do të kishin frikë se do të zhdukej, raportoi AP News . Kohët e fundit në shkurt të këtij viti, konservatorët studiuan 30 breshka gjigande, pjesërisht të prejardhura nga dy specie të zhdukura, raportoi AP News .

“Evolucioni, në përgjithësi, mund të ndodhë shumë shpejt,” tha Roger Butlin, një ekspert i specifikimit duke folur për finches, raportoi BBC .Në zbulimin e fundit, shkencëtarët nga Fondacioni Charles Darwin (CDF), Drejtoria e Parkut Kombëtar Galapagos , Trusti i Kërkimit të Oqeanit (OET) dhe një ekip ndërkombëtar ekspertësh të detit të thellë identifikuan 30 specie të reja jovertebrore të detit të thellë brenda Rezervës Detare Galapagos . Ata botuan rezultatet e tyre në revistën Scientific Reports dhe i quajtën zbulimet e tyre “bota që Darvini kurrë nuk e pa” në një njoftim për shtyp të CDF .

Speciet u gjetën në det, male nën ujë që nuk thyejnë sipërfaqen e oqeanit, thuhet në njoftim. Deri vonë, këto vullkane të zhdukura dhe bashkësitë e lulëzuara të organizmave që jetojnë në to ishin kryesisht të pashkelura. “Deti i thellë mbetet si kufiri i fundit i tokës dhe ky studim ofron një kulm vjedhës në komunitetet më pak të njohura të Ishujve Galapagos”, tha shkencëtari detar dhe udhëheqësi i studimit Pelayo Salinas de León, raportoi Yahoo! Ekipet e ekspeditës përdorën makinat më të fundit të operuara në distancë (ROV) për të eksploruar deri në thellësitë prej 3400 metrash, tha njoftimi i CDF . Sipas botimit dhe Science Times , speciet e reja të jetës detare përfshijnë:

10 specie të reja koralesh bambu dhe katër oktokorale të reja, përfshirë koralin e parë gjigand të butë të vetmuar në Paqësorin Lindor Tropikal;

1 specie e re e yllit të brishtë;

11 specie të reja sfungjeri; dhe

4 specie të reja të karavidheve të mbledhura. “Zbulimet e shumta të bëra në këtë ekspeditë tregojnë rëndësinë e eksplorimit në det të thellë për zhvillimin e një kuptimi të oqeaneve tona …” tha shefi i shkencës së OET Nicole Raineault, thuhej në njoftimin e CDF .

Sipas Science Times dhe National Geographic , Rezerva Detare Galapagos mbron këto dete nga aktiviteti i peshkimit dhe minierat në det të thellë. Zbulimi erdhi pasi Ekuadori ngriti shqetësime në lidhje me një flotë masive kineze të peshkimit që operon në buzë të ujërave të mbrojtura të Galapagos, njoftoi Al Jazeera .Ish ministri i mjedisit i Ekuadorit, Yolanda Kakabadse, i tha Radios Publike Ndërkombëtare se Galapagos duhet të jetë “vendi i fundit në Tokë që do të preket nga veprime të papërgjegjshme të çdo lloji”, tha raporti i lajmeve.

Salinas de León shtoi, “Këto dete të pacenuara janë brenda Rezervatit Detar Galapagos dhe janë të mbrojtura nga praktikat shkatërruese njerëzore të tilla si peshkimi me trale të poshtme ose minierat në det të thellë që dihet se kanë ndikime katastrofike në komunitetet e brishta. Tani është përgjegjësia jonë të sigurohuni që ato të qëndrojnë të paprekura për brezat që do të vijnë “, tha deklarata e CDF ./ CNA.al

Lajmet e fundit nga