LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ndryshimi i klimës/ Nxehtësia shkatërron pjesën e akullit në Groenlandë

14 Shtator 2020, 08:57, Kuriozitete CNA

Një copë e madhe akulli është shkëputur nga rafti më i madh i akullit në Arktik 79N, ose Nioghalvfjerdsfjorden, në Groenlandën veri-lindore. Seksioni i shkëputur përfshin rreth 110 km katrorë. Imazhet satelitore tregojnë se është copëtuar në shumë pjesë të vogla. Humbja është provë e mëtejshme, thonë shkencëtarët e ndryshimeve të shpejta klimatike që ndodhin në Groenlandë.

“Atmosfera në këtë rajon është ngrohur me rreth 3C që nga viti 1980,” tha Dr Jenny Turton. “Dhe në 2019 dhe 2020, ajo pa temperatura rekord gjatë verës”, tha studiuesi polar në Universitetin Friedrich-Alexander në Gjermani për BBC Neës. Nioghalvfjerdsfjorden është afërsisht 80 km i gjatë me 20 km i gjerë dhe është pjesa e përparme lundruese e Rrymës së Akullit Verilindore të Groenlandës ku derdhet nga toka në oqean për t’u bërë më i fuqishëm. Në skajin e tij kryesor, akullnaja 79N ndahet në dysh, me një degëzim të vogël që kthehet drejt veriut. Ky akull, i quajtur Spalte Glacier, është shpërbërë tani.

Karakteristika e akullit  tashmë ishte thyer në 2019; nxehtësia e kësaj vere ka qenë zhbërja e tij përfundimtare. Akullnaja Spalte është bërë një flotilje e ajsbergëve. Shikoni nga afër fotografitë satelitore dhe temperaturat më të larta të ajrit të regjistruara në rajon janë të dukshme nga numri i madh i pellgjeve të shkrirë që qëndrojnë në majë të raftit të akullit. Prania e një uji të tillë të lëngshëm është shpesh problematike për platformat e akullit. Nëse mbush të çarat, mund të ndihmojë në hapjen e tyre. Uji do të shtyjë çarjet, duke i çuar ato deri në bazën e raftit në një proces të njohur si hidrofraktim. Kjo do të dobësojë një raft akulli.

Oqeanografët gjithashtu kanë dokumentuar temperatura më të ngrohta të detit që do të thotë se akulli i raftit pothuajse me siguri po shkrihet edhe nga poshtë.”79N u bë ‘rafti më i madh i akullit Arktik i mbetur’ vetëm kohët e fundit, pasi Glacier Petermann në veriperëndim të Grenlandës humbi shumë sipërfaqe në 2010 dhe 2012,” shpjegoi Prof Jason Box nga Shërbimi Gjeologjik i Danimarkës dhe Grenlandës (GEUS).

“Ajo që e bën 79N kaq të rëndësishme është mënyra se si është bashkangjitur në fletën e akullit të brendshëm, dhe kjo do të thotë që një ditë – nëse klima ngroh siç e presim – ky rajon ndoshta do të bëhet një nga qendrat kryesore të veprimit për shkrehimin e Grenlandës. ” Rryma e Akullit Verilindore e Grenlandës kullon rreth 15% të shtresës së brendshme të akullit. Përroi gyp akullin e tij ose poshtë N79 ose anëtarit akullnajor vetëm në jug, Zachariae Isstrom. Zachariae tashmë ka humbur pjesën më të madhe të zonës së saj të rafteve të akullit.Prof Box tha që N79 mund të rezistojë më gjatë sepse ishte shkruar në të drejtën e saj në fund nga disa ishuj. Kjo jep një shkallë të stabilitetit. Por, shtoi ai, rafti vazhdon të hollohet, megjithëse kryesisht më mbrapa përgjatë bagazhit.

“Kjo ka të ngjarë të çojë në shpërbërjen e N79 nga mesi, që është një lloj unik. Mendoj, sidoqoftë, kjo nuk do të ndodhë për 10 ose 20 vjet të tjera. Kush e di?” ai i tha BBC News.

Korriku dëshmoi se një strukturë tjetër e madhe e raftit të akullit në Arktik humbi një sipërfaqe të konsiderueshme. Kjo ishte rafti i akullit Milne në kufirin verior të ishullit Ellesmere të Kanadasë. Tetëdhjetë km katrorë u shkëputën nga Milne, duke lënë një segment ende të sigurt me madhësi vetëm 106 km katrore. Milne ishte mbetja më e madhe e paprekur nga një tipar më i gjerë rafti që mbulonte 8,600 km katrore në fillim të Shekullit 20.

Ritmi i shpejtë i shkrirjes në Grenlandë u nënvizua në një studim muajin e kaluar që analizoi të dhënat nga satelitët Grace-FO SH.B.A.-Gjermane. Këto anije kozmike janë në gjendje të gjurmojnë ndryshimet në masën e akullit duke ndjerë zhvendosjet në tërheqjen e gravitetit lokal. Ata në thelb peshojnë fletën e akullit.

Misioni Grace zbuloi se viti 2019 ishte një vit rekord, me fletën e akullit që derdhi rreth 530 miliardë tonë. Kaq është ujë i shkrirë që rrjedh nga toka në oqean për të ngritur nivelet globale të detit me 1.5 mm./ CNA.al

Marrë nga BBC

Lajmet e fundit nga