LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Firmosi propozimin e opozitës pastaj u tërhoq/ Kreu i Ballit Kombëtar Demokrat zbulon arsyen

15 Qershor 2020, 20:02, Politikë CNA

Kreu i Balli Kombëtar Demokrat Artur Roshi, i ftuar  mbrëmjen e sotme në emisonin ?Open? ka treguar arsyet se pse u tërhoq nga firma që hodhi në propozimin e opozitës paralamentare për hapjen e listave.

Roshi tha se e firmosi propozimin pasi ishte pro hapjes së listave, por sipas tij më vonë në propozim u shtua dhe një kërkesë tjetër për heqjen e koalicioneve, ç?ka bëri që ai të tërhiqej.

?U tërhoqa sepse nuk isha pro heqjes së koalicioneve parazgjedhore dhe pragut 5%. Ne jemi parti e vogël dhe heqja e koalicioneve na dëmton. Unë e kisha lexuar atë që firmosa por shkesa ishte në ndryshimin e dy neneve 64 dhe 68. Për këtë të fundit isha për paragrafin e dytë. Në parim ishte një marrëveshje gentlemanësh. Qëllimi ishte hapja e listave. Media serviri një platformë dhe më lindën dyshimet dhe po e shikoja më me qetësi jashtë emocionit të përfshirjes për të bërë hapjen e listave. Kam qënë ndër të parët që kam dashur hapjen e listave. Mungesa e koalicioneve dhe ngritja e pragut në 5% më trembën. Ne ishim të gjithë unison për hapjen e  listave. Kur zhvendoset fuqia, ikën tek ata që kanë kartonin, ikën dhe fuqia?,  tha Roshi./CNA.al

Lajmet e fundit nga