LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arben Ahmetaj, avokati i Lulzim Bashës

26 Shtator 2018, 18:30, Aktualitet CNA
Arben Ahmetaj, avokati i Lulzim Bashës

CNA.al prej ditësh ka publikuar fakte të pakontestueshme për kompanitë e kunatit të Lulzim Bashës, Erion Isufi, për akuzat dhe dyshimet për evasion fiskal.

Konkretisht kompania ?Landmark Communication? në pronësi të Erion Isufit, por që menaxhohet edhe nga gruaja e kryedemokratit, Aurela Basha rezulton se në vitin 2017 kishte një xhiro prej 2 miliardë lekësh, ndërsa në shtet deklaronte vetëm 46 milionë lekë të vjetra. Rritje qarkullimi në vitet e qeverisjes së Ramës, por edhe ulje ekstreme fitimi.

Lajmi mori dhenë, edhe vet Basha reagoi e mohoi si zakonisht gjithcka, por sfidoi hapur Ramën duke i kërkuar që të hetojë për çdo akuzë, duke qenë se prej 5 vitesh ka të gjitha pushtetet.

Rama jo vetëm nuk ka reaguar, por edhe ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka mbyllur sy e veshë për këtë rast.

Dyshimet për evazion fiskal ditën për diell të kompanisë së kunatit, nuk e kanë shqetësuar aspak Ahmetajn dhe tatimet.

Ministri i Rilindjes, Arben Ahmetaj duhet të kryejë një kontroll të mejëhershëm në këtë kompani që shqiptarët të marrin vesh të vërtetën, por dhe vetë Luli e kunati të flenë të qetë.

Ajo që duhet parë mirë dhe që tatimet duhet të japin një shpjegim të detajuar është se përse kompania e kunatit të Bashës ka një marxh fitimi prej vetëm 2%, ndërsa për të njëjtat kompani që operojnë në treg në fushën e marketingut marxhi i fitimit është nga 7% minimalja deri në 20%.

Pse ministri Arben Ahmetaj hesht dhe bën avokatin e Lulit përballë këtij skandali të madh?

Shqiptarëve po ju venë gjoba marramendëse për një kupon tatimor të palëshuar, vlera e të cilit mund të shkojë vetëm 1 mijë lekë të vjetra, ndërsa për këtë rast shteti mbyll sytë./ CNA.al

Kompanitë e familjarëve të Bashës 2 miliardë lekë xhiro, deklarojnë fitime thërrimet/ Evazion fiskal qindra milonë lekë?!

Lajmet e fundit nga