LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si po tenton Irfan Hysenbelliu të grabisë pronën legjitime të qytetarëve?

4 Korrik 2016, 12:12, Aktualitet CNA

Irfan Hysenbelliu, i njohur për lidhjet e tij politike, duket se po shfrytëzon çdo mundësi për t?i grabitur pronën legjitime qytetarëve. Citynews ka mësuar së fundmi se Bashkia e Tiranës po përgatitet që një pronë të njohur dhe të rikthyer me vendim të AKKP-së prej vitit 1995 tek pronarët legjitimë, t?ia kalojë me qira një subjekti në pronësi të Irfan Hysenbelliut.

Nuk dihet sepse ky i fundit nuk ka hyrë në negociata me pronarët legjitimë të truallit, por ka zgjedhur atë të shfrytëzimit të lidhjeje të shkurtra politike, për t?i grabitur pronën qytetarëre. Mësohet se bëhët fjalë për objektin e njohur me emërtimin Galanteria, ndërsa procedurat për dhënien me qira po kryhen nga Drejtoria e Aseteve pranë Bashkisë së Tiranës.  Bashkia e Tiranës ia ka referuar Këshillit Bashkiak marrjen e vendimit për të dhënë me qira një pronë private, e cila administrohet nga Bashkia.

E gjithë procedura sesi Bashkia po nxiton t?i japë me qera Hysenbelliut objektin me emërtimin Galanteria po ndodh në një kohë kur pronarët legjitimë të truallit kanë nisur procedurat ligjore për privatizimin e objektit që ndodhet mbi truallin. Nuk dihet nëse bashkia do t?I shkojë deri në fund procedurave të nisura prej saj duke ia kaluar me qira Irfan Hysenbelliut këtë pronë private dhe ende nuk dihet sepse Bashkia megjithëse është informuar nga pronarët e truallit mbi legjitimitetin e pronës, kanë vijuar procedurat e dhënies me qira të saj, vendim që pritet të diskutohet në mbledhjen e rradhës së Këshillit Bashkiak të Tiranës.

E gjithë kjo procedurë nëse miratohet mund të përbëjë një skandal apo një precedent shumë të rëndë përsa i takon asaj sesi persona të njohur për lidhjet e tyre me politikën mund t?i rrëmbejnë çdo qytetari pronën legjitime, të trashëguar dhe jo të përfituar në mënyrë të paligjshme. /citynews/

Lajmet e fundit nga