E kemi të gjithë në shtëpitë tona/ Ky produkt bën ‘mrekulli’ tek flokët

5 Gusht 2022, 18:32, Trending CNA
E kemi të gjithë në shtëpitë tona/ Ky produkt bën
Foto ilustruese

E marrë nga fermentimi i mushtit të mollës, kjo lloj uthull është e njohur në ushqim dhe në trajtimin e gjendjeve inflamatore për vetitë e saj ushqyese dhe antibakteriale , të ofruara nga bollëku i zinkut, kaliumit, kalciumit, magnezit, fosforit, vitaminave dhe acidit acetik.

Kjo e fundit, me vetitë e saj të forta astringente , e bën uthullën e mollës veçanërisht të përshtatshme për trajtimin e flokëve dhe skalpit . Duke pastruar thellësisht folikulat, duke dezinfektuar lëkurën dhe, në përgjithësi, duke ribalancuar pH-në e epidermës në një mënyrë natyrale, ky përbërës indikohet veçanërisht në trajtimin e lëkurës së thatë dhe lëkurës së prirur për yndyrë . Për më tepër ,i nxitur nga përbërësit e tij, ai kundërvepron formimin e majave të çara dhe gjallëron flokët.

Por çfarë do të thotë e gjithë kjo në praktikë?

Edhe pse mund të duket komplekse, ajo që është thënë deri më tani për vetitë e uthullës së mollës nuk bën gjë tjetër veçse korrespondon me përfitime të shumta dhe të synuara që mund të kënaqin nevojat e të gjithëve . Kur themi se uthulla e mollës pastron në thellësi folikulat e flokëve, nënkuptojmë se ajo aktivizon qarkullimin dhe për rrjedhojë stimulon rritjen e flokëve. Vetitë astringente dhe ribalancuese , nga ana tjetër, e bëjnë atë veçanërisht të përshtatshëm si në trajtimin e lëkurës së kokës për të luftuar shfaqjen e zbokthit ose të lëkurës së thatë, në varësi të faktit nëse keni një lëkurë të yndyrshme apo të ndjeshme, dhe në gjatësinë.

Në këtë rast, siç u përmend, do të përfitojë në ristrukturimin e flokëve, mbylljen e tyre dhe shkëlqimin e tyre deri në maja, edhe në rastin e flokëve të lyer.

Sekreti për një përdorim korrekt të uthullës së mollës qëndron në zgjedhjen e llojit të duhur dhe në dozimin e duhur të saj, duke shmangur absolutisht përdorimin e saj në formë të pastër. Le të fillojmë me llojin e uthullës për të blerë : në treg ka disa, herë më të lehta, herë më të errëta, të gjitha në varësi të nivelit të aciditetit të pH-së që përftohet nga fermentimi i mushtit. Për trajtimin e flokëve nuk rekomandohet përdorimin e uthullës së mollës shumë acide: sa më acid të jetë, aq më e mprehtë dhe e pakëndshme do të jetë era e saj dhe aq më i madh do të jetë rreziku për të shkaktuar acarim në lëkurën e kokës.

Prandaj, këshilla është të zgjidhni një uthull të pastër me nota të ëmbla. Sa i përket përdorimit të tij, mënyra më e mirë për të aplikuar uthullën e mollës është ta holloni me ujë, mesatarisht një lugë gjelle çdo gjysmë liter ujë, ose me një produkt të tillë si balsam dhe maska, me disa pika të vogla, në mënyrë që uthulla të përzihet dhe të depërtojë thellë.

 

Lajmet e fundit nga