LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ngjarja në veri të Kosovës/ Zv/kryeministri italian: Dënojmë aktet e dhunës, të rinisë dialogu

27 Shtator 2023, 14:47, Politikë CNA

Ngjarja në veri të Kosovës/ Zv/kryeministri italian:

Zv/Kryeministri dhe Ministri i Jashtëm italian, Antonio Tajani, gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin shqiptar Edi Rama komentoi edhe ngjarjet e fundit në veri të Kosovës. 

Tajani nënvizoi se Bashkimi Evropian duhet të punojë që të rifillojë dialogu mes Kosovës dhe Serbisë dhe gjithçka të kalohet me diplomaci. 

 

"Zgjidhjet nuk janë të luftës, janë të diplomacisë. Të gjithë duhet të punojmë për paqen dhe të bllokohet çdo lloj aktiviteti ushtarak dhe dhune në atë zonë. Ne do të vazhdojmë të bëjmë çdo gjë që është në dorën tonë, të bëjmë që dialogu të rifillojnë dhe grupet ekstremiste të zëvendësohen me diplomaci", u shpreh Tajani. / CNA 

 

 

Lajmet e fundit nga