LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzohet për shitje të dhënash/ Shefi i TikTok: Nuk kemi ndarë kurrë informacione Kinën

22 Mars 2023, 20:36, Kosova & Bota CNA

Akuzohet për shitje të dhënash/ Shefi i TikTok: Nuk kemi

Drejtori ekzekutiv i “TikTok”, Shou Chew, është shprehur se ky aplikacion nuk ka ndarë asnjë të dhënë të përdoruesve me qeverinë Kineze.

“TikTok kurrë nuk ka ndarë dhe as nuk ka marrë një kërkesë për të ndarë të dhënat e SHBA nga qeveria kineze. As nuk do ta bëjmë, edhe nëse na kërkohet,” tha CEO i “TikTok”.

Gjithashtu ai tha se kompania mëmë e "TikTok", "ByteDance", nuk zotërohet apo kontrollohet nga asnjë ent qeveritar apo shtetëror.

“Përdoruesit e TikTok në Shtetet e Bashkuara përfaqësojnë 10% të komunitetit tonë global, zëri i tyre përbën 25% të shikimeve totale në mbarë botën,” vuri në dukje Chew.

Kujtojmë se Britania, Shtetet e Bashkuara, Danimarka, Holanda, Belgjika dhe Kanadaja kanë lëshuar së fundmi urdhra për ndalimin e përdorimit të TikTok./CNA

Lajmet e fundit nga