LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ferries start trips, fishing boats "paralyzed" / Weather conditions to improve

2022-11-22 09:53:00, Sociale CNA

Ferries start trips, fishing boats "paralyzed" / Weather conditions to

Ferries operating on the Durrës-Bari line and vice versa have arrived at the Port of Durrës according to forecasts.

Departures last evening from both sides of the Adriatic were earlier than expected, with the aim of arriving earlier at the Port of Durrës/Bar, this as a result of the measures taken by the maritime authorities and the announcement of the increase in the strength of the sea, wind and the height of the waves in the open sea

This is what the Port Authority announced this morning.

Navigation continues to remain suspended for trawlers until further notice for improved weather conditions.

Notification to the Durrës Port Authority

Nisur nga motit i paqëndrueshëm që ka përfshirë Gjirin e Durrësit, në Portin e Durrësit situata paraqitet si më poshtë vijon, :

Janë marrë të gjitha masat për sigurimin e anijeve që ndodhen të akostuara në kalatat portuale.

Tragetet që operojnë me linjën Durrës-Bari dhe anasjelltas, kanë mbërritur në Portin e Durrësit sipas parashikimeve.

Nisjet mbrëmjen e kaluar nga të dyja anët e Adriatikut janë bërë më herët se parashikimi, me qëllim mbërritjen më herët në Portin e Durrësit/Barit, kjo si rrjedhoje masava të marra nga autorietet detare dhe njoftimit për rritjen e forcës së detit, erës dhe lartësisë së dallgëve në det të hapur (DPD, 21.11.2022.

Duke filluar nga mesnata era do të jetë me drejtim Jug-JugPerëndim. Forca e detit do të jetë 8-9bft , shpejtësia e erës 15-28m/s dhe lartësia e dallgës do të jetë nga 1.8-3.50).

Fishing vessels have not continued their activity until a second order for improvement of weather conditions.

The improvement of weather conditions is expected after 10:00 a.m. on November 23, 2022, and until then we are continuously monitoring the situation until it returns to normal./ CNA.al

Lajmet e fundit nga