LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"My cousin prostituted me"/ The chilling confession of the 22-year-old: I worked as a maid until...

2022-09-30 20:45:00, Sociale CNA

"My cousin prostituted me"/ The chilling confession of the

Sanjita Kumari from Jharkhand is a human trafficking survivor who is now working to support survivors like her across India. 

''My name is Sanjita Kumari and I come from Gumla in Jharkhand. Since childhood, I have seen my family struggling due to poor financial conditions. Be it work or studies, we are used to doing it ourselves. In 2016, when I was in the 9th grade and I was about to write the matriculation exam, my cousin came to my house. She promised to find me a good job out of town if I went with her. My mother's health was not good and she could not go to work by herself. However, at that time I did not want to leave home and work. I have conveyed the same to my family and my cousin," she told the Indian media.

Further, the girl tells how the cousin always found pretexts to get her out of the house, to continue with the physical actions. 

"Katër muaj më vonë, kushëriri im u shfaq përsëri, këtë herë duke thënë se po shkonim në shtëpinë e gjyshes, e cila ishte pak larg shtëpisë sime. Ai më premtoi se do të më kthente në shtëpi deri në mbrëmje. Babai im në fillim ishte i frikësuar, por më pas më lejoi të shkoja me të. Udhëtuam për një kohë të gjatë, por nuk arritëm në destinacionin tonë. Mund të shihja se si ndryshonte qëndrimi i kushëririt ndaj meje. Unë isha i hutuar dhe e dija se ajo ishte në mendje diçka. Unë mbaja telefonin e vëllait tim dhe u përpoqa ta telefonoja, por ajo e theu telefonin dhe e hodhi. Kur e pyeta, ajo më mbylli gojën. U ndalëm në një hotel. Nuk isha i uritur dhe doja të arrija sa më shpejt në destinacion. Por ajo më detyroi të ha. E pashë duke folur në telefon dhe së shpejti rreth pesë djem arritën në zonë dhe filluan të flisnin me të. U përpoqa të fshihesha në hotel, por më kot. Më futën brenda makinës së tyre dhe nisën të lëviznin. Në këtë kohë, nuk mund të identifikoja vendndodhjen ose vendin ku do të shkonim. Kushëriri im ndërroi edhe kartën e telefonit, në mënyrë që asnjë nga anëtarët e familjes sime të mos mund ta kontaktonte. Unë u përdhunova. Më çuan në shumë vende dhe përfundimisht përfundova në Delhi. Unë punova si shërbëtore në shtëpi të ndryshme për rreth tre vjet dhe zbrita në një bordello në mes, por arrita të arratisem shpejt. U përpoqa të kontaktoja shtëpinë dhe familjen time shumë herë gjatë këtyre viteve, por nuk ia dola."

Më tej e reja tregon se si arriti që në vitin 2019 arriti të arratisej, dhe kishte arritur të shkojë në shtëpi. 

"Në vitin 2019 arrita të arratisem dhe u ktheva në shtëpinë time me ndihmën e vëllait tim. Pasi u ktheva, bëmë një FIR, por policia nuk na ndihmoi. Ata kurrë nuk na ndihmuan në gjetjen e fajtorëve."- vijoi vajza.

Sakaq ajo sot punon për të ndihmuar të mbijetuarit ndaj trafikimit dhe është e lumtur për këtë. 

Sot, unë punoj në Forumin e Lidershipit Indian Kundër Trafikimit (ILFAT) si udhëheqës i Bihaan Samuh . ILFAT është forumi i parë i Indisë kundër trafikimit të qenieve njerëzore, i cili është nga të mbijetuarit, nga të mbijetuarit dhe për të mbijetuarit e të gjitha formave të trafikimit të qenieve njerëzore. Platforma është një forum i udhëhequr nga të mbijetuarit për të forcuar dhe promovuar zërat e të mbijetuarve në hapësirën e trafikimit të qenieve njerëzore dhe për të qenë ofrues zgjidhjesh bazuar në përvojat e jetuara dhe nuk e sheh veten si një platformë viktimash. ILFAT synon t'i japë fund të gjitha formave të trafikimit të qenieve njerëzore në vend. Aktualisht, ka 13 kolektivë të mbijetuarve në 10 shtete (Bengali Perëndimor, Andhra Pradesh, Bihar, Jharkhand, Odisha, Chhattisgarh, Tamil Nadu, Rajasthan, Maharashtra dhe Uttar Pradesh) me një anëtarësim prej më shumë se 2,500 të mbijetuarish dhe përfaqësojnë të mbijetuarit ILFAT trafikimi i fëmijëve, puna e detyruar, puna e detyruar, robëria, puna shtëpiake dhe trafikimi seksual./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga