LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

World Heart Day/ Doctors' advice, how to keep risk factors under control

2022-09-29 16:33:00, Sociale CNA
World Heart Day/ Doctors' advice, how to keep risk factors under control
Illustrative photo

World Heart Day is held globally every year on September 29, with the main goal of raising awareness, informing and educating people about cardiovascular disease (CVD).

Cardiovascular diseases are the leading cause of death worldwide.

Each year, over 17.9 million people die from cardiovascular disease, representing 32% of all global deaths.

In order to raise awareness and educate people about these diseases, World Heart Day is held every year on September 29.

Mjekja kardiologe Jorida Djamandi vë theksin te ndërgjegjësimi i njerëzve për rrezikshmëritë që mund të kenë këto sëmundje.

“Dihet botërisht që sëmundjet kardivaskulare zënë vednin e parë për vdekshmërinë. Kjo ditë celebrohet për shkak të rrezikshmërisë së lartë. Një në dy shqiptarë dhe një dy persona në botë nuk e dinë që kanë një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare”, shprehet ajo për mediat.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), çdo vit vdesin më shumë njerëz nga sëmundjet kardiovaskulare, sesa nga çdo sëmundje tjetër.

Cardiovascular diseases cause premature death and many of them, at least 80% of premature deaths can be prevented or avoided by keeping under control the risk factors of these diseases such as the use of tobacco, alcohol, salt, physical inactivity or sedentarism, as well as increased blood pressure. /CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga