LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Mother used to sell blood to raise us"/ Angela's chilling confession: Wood tea for two thousand lek

2022-09-25 15:32:00, Sociale CNA
"Mother used to sell blood to raise us"/ Angela's chilling
Angela in the column "There is a message for you"

Today in the column "There is a message for you", Angela's very sad story was broadcast.

This time the meeting did not take place in the studio, but the moderator Ardit Gjebrea himself went to meet him at the Opera and Ballet Theater.

Angela told about the difficult life of her family, where she showed that her mother had to sell her blood to raise her children.

She says that she was forced to chop wood and climb up to the fifth floor for two thousand Lek.

Ndër të tjera tregon se bashkëshorti i saj është i sëmurë dhe i është dashur të bëjë edhe rolin e nënës dhe të babait për fëmijët e saj.

Pjesë nga intervista

Ardit Gjebrea: Ti ke lindur në Korçë, apo jo? Sa fëmijë keni qenë në shtëpi?

Anxhela: Po. 8 fëmijë.

Ardit Gjebrea: Si ishte jeta jote?

Anxhela: Babi më ka vdekur kur isha 6-7 vjeçe. Mamaja detyrohej të shiste gjakun e trupit që na rriti ne 8 fëmijët, gjysmë kile gjak, dyzetmijë lekë.

Ardit Gjebrea: Të vjetra?

Anxhela: Po. Në momentin që ne u rritëm një çikë, dilnim, lypnim, lanim, pastronim.

Ardit Gjebrea: Në Korçë?

Anxhela: Po, në Korçë, në fëmijëri. Pastaj kur dilte zonja që i thoshte mamasë “hajde Moza të japësh gjak”, ne nuk arritëm ta linim më sepse arriti në një fazë ekstreme mamaja, sëmundjet filluan radhë ato gjëra.

Ardit Gjebrea: Ngaqë jepte gjak pa ndalur?

Angela: Yes, one day yes, one day no. Then we were forced to chop wood, I would go up to the fifth floor for two thousand lek, we would stack them, so that we could help my mother. I reached the age of 16, I got married to help my family.

Angela: The man was sick. He has been suffering from asthma since he was born. Due to the heavy weights, 4 vertebrae of his back were broken and I was then forced to be a man, a woman. Those children wanted to eat, begging, garbage, cans, everything. I thank all those people who have had the opportunity, with 50 Lek, with 100 Lek, because for my family it was too big. Even for the garbage I found and ate, and I'm still treated like that again./ CNA.al

Lajmet e fundit nga