LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'We ate a week's worth of food'/ The chilling story of the boy who grew up in the Shkodra orphanage

2022-09-29 20:45:00, Sociale CNA

'We ate a week's worth of food'/ The chilling story of the boy

Ardias Markati is one of the children who has faced the biggest loss of life, that of his parents' love, since he was young. Although his mother and father did not caress his head when he was little, the suffering does not end there.

Recently, the young man from Shkodra confessed to Euronews that since the age of 5 he grew up in an orphanage, since his mother could not keep him alone and he lived in the Shkodra orphanage until he was 16 years old. Between tears and emotions, he has shown how he faced hunger and unstoppable violence. 

“Kisha shumë probleme, kisha shumë probleme me fytyrën time që helmohej përditë për shkak të dhunimeve të pandalshme. Pastaj erdhi shërbimi social që i futi në burg, por prapë nuk u bë drejtësi për ne”, tregoi i riu.

Në intervsitën e plotë për Euronews ai tregon se aktualisht është në punë, por nuk ka një vend ku të strehohet, pasi ka trokitur disa herë në Bashkinë e Tiranës dhe nuk ka marrë asnjë ndihmë./CNA.al 

 

Lajmet e fundit nga