LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kelliçi reveals the fraud with documents/ Tirana's incinerator company did not have the money to make the investment

2023-03-21 19:15:00, Denoncim CNA

Kelliçi reveals the fraud with documents/ Tirana's incinerator

The candidate for the Municipality of Tirana, Belind Këlliçi, has made another denunciation about the Tirana incinerator company.

In a statement to the media, Kelliçi published with documents how the mayor of Tirana, Erion Veliaj, through the director of public works in the municipality, Taulant Tusha, approved in 2017 the investment of 430 million euros for the incinerator of Tirana.

Ndonëse Veliaj na garantoi se kompania i kishte 141 milionë euro për të kryer këtë investim, kandidati për Tiranën nxori dokumenta që tregonin se kompania e inceneratorit të Tiranës nuk i kishte këto para, por kishte kërkuar bashkëpunim me “ETHOS Asset Management” në San Diego, për të gjetur investitorë në vlerën 100 milionë euro.

Deklarata e Këlliçit:

Departamenti Amerikan i Shtetit jua thotë fjalë për fjalë: “Rrjedhja e të dhënave të informacionit në lidhje me pagat, në dhjetor 2021 dhe janar 2022,  sugjeruan se disa gazetarë dhe media të njohura morën pagesa direkte nga kompanitë e kontraktuara për ndërtimin e inceneratorëve. Kompanitë e inceneratorëve ishin nën hetim për korrupsion dhe mashtrim.” Këtë e thotë DASH!

Kelliçi reveals the fraud with documents/ Tirana's incinerator

Para pak ditësh, unë personalisht, nga foltorja e Kuvendit të Shqipërisë, denoncova me fakte sesi Klodian Zoto në vitin 2021, plotësonte kërkesën e një mediaje, për më shumë para gjatë kohës së fushatës elektorale. Këto para duheshin për të mbrojtur interesat korruptive të Erion Veliajt. 

Ndërsa SOT do ju them diçka më tej.

Në vitin 2017, Erion Veliaj nëpërmjet drejtorit të punëve publike në bashki, Taulant Tusha,  miratoi investimin 430 milionë euro për inceneratorin e Tiranës. Veliaj na garantoi se kompania i kishte 141 milionë euro për të kryer këtë investim. Sot bëj publike si qëndron e vërteta.

Kelliçi reveals the fraud with documents/ Tirana's incinerator

Në dt.6 dhjetor 2022 kompania e inceneratorit të Tiranës shpreh interesin për të bashkëpunuar me ETHOS Asset Management në San Diego, për të gjetur investitorë në vlerën 100 milionë euro. Pra Veliaj gënjeu. Kompania e inceneratorit nuk i ka këto para.   

Dokumenti i dytë, po i datës 6 dhjetor, kompania e inceneratorit të Tiranës i bën me dije kompanisë Ethos se ka 20 milionë euro në një bankë në Itali.

Në dokumenti e tretë të datës 9 dhjetor 2022, kompania i drejtohet sërish Ethos dhe i dërgon përmbledhjen e projektit, për të cilin po kërkohen borxh 100 milionë euro. Në dokument flitet qartë që deri më sot kjo kompani ka investuar (dhe kur thonë këta investim flasin për paratë që ndajnë me njëri-tjetrin) 22 milionë euro, kur ndërkohë vetëm nga Bashkia e Tiranës i ka dhënë 53 milionë dollarë, pa përfshirë dhjetëra miliona të tjera që kanë marrë nga biznesi privat dhe bashki të tjera.

Kelliçi reveals the fraud with documents/ Tirana's incinerator

So, these people don't have money for schools, nurseries, kindergartens, dignified public transport, social housing, but they have plenty of money for their collaborators, money of which only for the incinerator scheme we have evidence that it ended up in Bulgaria, Malta, Italy, Switzerland and wherever they have bank accounts.

SPAK, inform citizens where their money goes!

SPAK, track the money!

Kelliçi reveals the fraud with documents/ Tirana's incinerator

Lajmet e fundit nga