LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Zoto-Veliaj-Bollino throw a threesome dance/ Payment from the incinerators' sack "sinks" the owner of the media"

2023-03-16 22:07:00, Denoncim CNA

"Zoto-Veliaj-Bollino throw a threesome dance/ Payment from the

MP Belind Kelliçi has reacted again regarding the denunciation he made this evening in Parliament, where he showed with receipts that Carlo Bollino had received 10,600 euros from the Tirana incinerator.

Kelliçi produced the invoice and the email where Bollino requested additional budget for the electoral campaign in the spring of 2021 and received Klodian Zoto's confirmation for free.

The deputy states that every time he talks about the incinerators, Bollino talks about the opposition, violating every principle of journalism.

Sipas tij, Zoto po hedh valle treshe me Bollinon dhe kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliajn.

“Friksit në bashki nuk i mjaftojnë mediat që ka nën sqetull. Ka vënë Karlo Bolinon të më monitorojë rrjetet sociale. Karlos dhe pagatorit të tij Veliaj i dhashë përgjigje sot nga foltorja e Kuvendit.

Bolino ka vite në Shqipëri dhe është integruar mirë. Bashkë me Veliajn dhe Klodian Zoton e heqin vallen treshe sa herë iu jepet mundësia. Që ta dini ju miq, Karlo Bollino paguhet nga thesi i inceneratorit të Tiranës, ku Veliaj është i zhytur deri në grykë.

I have the answers with facts, that's why I'm presenting you the documents, exchanges and services between MTSC (Carlo Bollino) and Integrated Energy BV SPV (Tirana incinerator company). Report TV requests additional money from Klodian Zoto on the occasion of the campaign. Klodian Zoto, cuts him short, says yes.

Every time I talk about the incinerators, Karlo talks about the opposition. He is ready to slaughter every principle of journalism for his employer.

They claim that Klodian Zoto has no connection with the Tirana incinerator.

Then why do we need Zoto's approval for the additional money?", he writes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga