LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

8 reasons why you wake up tired

2022-08-10 16:47:00, Lifestyle CNA
8 reasons why you wake up tired
Illustrative photo

If you get 7-8 hours of sleep every night and still wake up tired in the morning, it happens for several reasons. fatigue

"There are many conditions that cause fatigue, but they don't necessarily make people feel like they're about to fall asleep," said Jennifer Martin, a professor of medicine at the University of California David Geffen School of Medicine. , Los Angeles and president of the American Academy of Sleep Medicine. These may include chronic pain conditions, metabolic or thyroid conditions, anemia and chronic obstructive pulmonary disease. If you're experiencing unexplained fatigue, "an important first step would be a routine checkup with your doctor," Martin said.

Për më tepër, Fondacioni Kombëtar i Gjumit ka zbuluar se të rriturit kanë nevojë për shtatë deri në nëntë orë gjumë gjatë natës, kështu që mund t'ju duhen më shumë se tetë orë gjumë për t'u ndjerë me energji. Mund të provoni të flini një orë më herët ose të zgjoheni një orë më vonë se zakonisht dhe të shihni nëse kjo bën një ndryshim, tha Christopher Barnes, një profesor i menaxhimit në Universitetin e Uashingtonit që studion marrëdhëniet midis gjumit dhe punës.

Mënyrë jetese sedentare

Nëse jeni të ulur, trupi juaj mund të mësohet vetëm të shpenzojë nivele të ulëta energjie  kështu që mund të ndiheni më të lodhur se sa duhet kur përpiqeni të bëni aktivitetet bazë të përditshme, tha Martin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që të rriturit të kenë të paktën 150 minuta (2 orë e gjysmë) aktivitet fizik mesatar deri në energjik në javë, ndërsa gratë shtatzëna duhet të bëjnë të paktën 150 minuta ushtrime aerobike dhe forcuese të moderuara në javë.

Ankthi ose depresioni

Të kesh ankth ose depresion mund të jetë energjikisht takuese, tha Dasgupta. Këto kushte gjithashtu mund të ndikojnë negativisht në kohën e nevojshme për të fjetur , si dhe në atë se sa herë  zgjoheni gjatë natës, shtoi ai.

Dhe ndonjëherë medikamentet e përdorura për të trajtuar depresionin ose ankthin mund të kenë efekte anësore si pagjumësia ose bllokimi i fazave më të thella të gjumit, tha Dasgupta.

Gjumi i paqëndrueshëm

Ndonjëherë oraret tona ndryshojnë gjatë ditëve të javës kundrejt fundjavave, tha Barnes. Oraret gjithashtu mund të luhaten për njerëzit me punë me turne.

"Një praktikë shumë e zakonshme do të ishte të thuash, 'OK, mirë, është e premte. Nuk më duhet të punoj nesër në mëngjes, kështu që mund të qëndroj zgjuar pak më vonë'," tha Barnes. Ndoshta ju qëndroni zgjuar edhe më vonë në mbrëmjen e së shtunës, pasi nuk duhet të punoni as të dielën, pastaj shkoni në shtrat më herët të dielën përpara javës së punës.

Por deri në këtë pikë, ju tashmë e keni rregulluar orarin tuaj të gjumit me disa orë në një periudhë të shkurtër kohe. "Kjo është shumë e ngjashme me jet vonesën," tha Barnes.

Dehidratim

Më shumë se 50% e trupit tuaj përbëhet nga uji, i cili është i nevojshëm për funksione të shumta duke përfshirë tretjen e ushqimit, krijimin e hormoneve dhe neurotransmetuesve dhe shpërndarjen e oksigjenit në të gjithë trupin tuaj, sipas Klinikës Cleveland . Të qenit i dehidratuar është lidhur me uljen e vigjilencës dhe rritjen e përgjumjes dhe lodhjes.

Instituti i Mjekësisë rekomandon që gratë të konsumojnë 2.7 litra lëngje në ditë, dhe që burrat të konsumojnë 3.7 litra (125 ons) lëngje në ditë. Ky rekomandim përfshin të gjitha lëngjet dhe ushqimet e pasura me ujë si frutat, perimet dhe supat. Meqenëse raporti mesatar i marrjes së ujit të lëngjeve ndaj ushqimeve është rreth 80:20, kjo arrin në një sasi ditore prej 9 gota për gratë dhe 12 ½ filxhanë për burrat.

Mjedisi ose rutina e keqe e gjumit

Të bërit nëj gjumë të mirë, është të kesh një dhomë gjumi të errët, të qetë dhe të ftohtë gjatë natës dhe përdorimin e saj vetëm për gjumë dhe seks.

Shmangni konsumimin e pijeve me kafeinë më pak se gjashtë orë para gjumit; dhe kufizoni konsumin e alkoolit dhe ushqimeve të rënda ose pikante të paktën dy orë para gjumit. Alkooli mund të parandalojë fazat më të thella të gjumit, dhe ushqime të tilla mund të shkaktojnë probleme me tretjen që ndërhyjnë në gjumin restaurues.

Problemet e partnerit të gjumit

"The person you share a bed with has a big impact on your sleep," Martin said. Maybe your partner has a sleep disorder and is snoring or tossing and turning. Or maybe they have a different schedule that disrupts your sleep. Pets can also disrupt your sleep schedule since they don't have the same sleep patterns as humans, she added.

Sleep disorders

Sleep disorders are another factor that can dramatically decrease sleep quality, Barnes said.

Someone with sleep apnea may wake up 50 times, 100 times or even more throughout the night, he added. Other sleep disorders that can affect daily energy levels include narcolepsy and restless legs syndrome, according to the US Centers for Disease Control and Prevention.

Lajmet e fundit nga